Trwa ładowanie...
d2d342s

Turecka prasa: zabójcy chrześcijan na wolności, rodziny oburzone

W Turcji na mocy nowych przepisów na wolność wyszło pięciu domniemanych sprawców głośnego zabójstwa trzech chrześcijan z 2007 roku. Rodziny ofiar są oburzone - pisze lokalna prasa.

Share
d2d342s

Trzech chrześcijan - Niemca i dwóch Turków - bestialsko zamordowali w kwietniu 2007 roku tureccy napastnicy, którzy wdarli się do wydawnictwa drukującego egzemplarze Biblii w mieście Malatya w południowo-wschodniej Turcji. Przed śmiercią ofiary były przez trzy godziny torturowane i przesłuchiwane przez swoich oprawców, którzy pytali je o "działalność prozelityczną". Mężczyznom poderżnięto gardła.

W piątek pięciu domniemanych zabójców opuściło więzienie w Malatyi. Powodem były nowe przepisy, przegłosowane przez turecki parlament w ubiegłym miesiącu. Ograniczają one do pięciu lat okres, w którym podejrzewany może przebywać w areszcie.

Tymczasem podejrzewani o potrójne zabójstwo mężczyźni spędzili tam już prawie siedem lat i byli sądzeni za zabójstwo. Groziło im dożywocie.

- Nie uznaję takiej sprawiedliwości, to niemożliwe - powiedziała dziennikowi "Milliyet" matka jednej z ofiar Hatice Yuksel.

d2d342s

Gazeta przytacza też wypowiedzi żony niemieckiego zabitego misjonarza Susanne Geske. Po zabójstwie, które zszokowało Turcję, nie wyprowadziła się ona z dziećmi z Malatyi. - Zostanę tutaj. Wierzę w Boga. Jeśli domniemani zabójcy tego chcą, to mogą uciec, gdzie tylko chcą. Ale ja się nie boję - powiedziała Niemka.

Geske skrytykowała też to, że w ciągu siedmiu lat nie udało się zakończyć procesu, choć domniemani zabójcy zostali natychmiast schwytani. - Domagam się sprawiedliwości - dodała.

Turcja, gdzie 99 proc. ludności to muzułmanie, jest oficjalnie państwem świeckim. Niemniej islamiści oskarżali chrześcijańskie wydawnictwo o prozelityzm.

W toku śledztwa potrójne morderstwo powiązano z nacjonalistyczną organizacją zwaną Ergenekon. Według wymiaru sprawiedliwości jej członkowie mieli dążyć do obalenia umiarkowanie islamistycznego rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Na mocy nowych przepisów w piątek na wolność wyszedł też były szef sztabu generalnego armii generał Ilker Basbug, który odsiadywał karę dożywocia. Także został skazany za udział w spisku Ergenekon.

d2d342s

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d342s
d2d342s
Więcej tematów