Tureccy studenci odpowiedzą za propagowanie nazizmu
Za publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego i znieważenie miejsca pamięci odpowie przed sądem w Oświęcimiu dwoje studentów z Turcji, którzy w byłym niemieckim obozie Auschwitz wykonywali gesty nazistowskiego pozdrowienia - podała miejscowa prokuratura.
27.12.2013 | aktual.: 27.12.2013 14:01
Jak poinformował zastępca prokuratora rejonowego Mariusz Słomka akt oskarżenia został już przesłany do sądu. Dołączono do niego wniosek studentów o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponowali dla siebie kary po pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywny i przepadek telefonu.
Na początku grudnia 22-letni obywatele Turcji, studenci historii jednej z wyższych uczelni w Budapeszcie, przy bramie z napisem "Arbeit macht frei" byłego obozu Auschwitz robili sobie nawzajem zdjęcia w pozie nazistowskiego pozdrowienia. Zostali zatrzymani przez straż muzealną i przekazani policji. Po usłyszeniu zarzutów i złożeniu wyjaśnień zostali zwolnieni.
Kodeks karny za publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do dwóch lat.
W październiku dwaj inni studenci z Turcji usłyszeli zarzut znieważenia Żydów i propagowanie ustroju faszystowskiego za wykonanie w byłym niemieckim obozie na Majdanku hitlerowskich gestów w kierunku młodzieży z Izraela.