Trwa ładowanie...
d3qn8ll
d3qn8ll

Turcja: ruszył proces oskarżonych o zabójstwo 19-letniego demonstranta

W mieście Kayseri, w środkowej Turcji, rozpoczął się proces ośmiu osób, w tym czterech policjantów, oskarżonych o śmiertelne pobicie w czerwcu ubiegłego roku 19-letniego uczestnika antyrządowych protestów.
Share
d3qn8ll

Prokurator zażądał kary od ośmiu lat więzienia do dożywocia dla mężczyzn, którzy zostali oskarżeni o morderstwo z premedytacją. Przed budynkiem sądu zebrało się kilkaset osób, by złożyć hołd ofierze, Alemu Ismailowi Korkmazowi. Wokół sądu władze rozmieściły ok. 2 tys. policjantów.

Władze Kayseri ze względów bezpieczeństwa zabroniły wszelkich zgromadzeń w mieście. Od niedzieli wieczorem uniemożliwiają busom, którymi do miasta próbują dotrzeć dziesiątki studentów, wjazd do Kayseri - poinformowały organizacje, które wzywały do poniedziałkowych protestów.

Na początku procesu zapłakana matka zabitego zwróciła się do oskarżonych. - Jak mogliście zabić mojego Alego? Jak mogliście go bić? - pytała Emel Korkmaz.

d3qn8ll

2 czerwca 2013 roku 19-letni Ali Ismail Korkmaz został pobity przez grupę osób, gdy próbował uciec przed policją podczas demonstracji przeciwko premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Protesty odbywały się w mieście Eskisehir, które położone jest na północnym zachodzie Turcji. Na nagraniach z monitoringu widać, jak ośmiu oskarżonych bije leżącego na ziemi 19-latka kijami bejsbolowymi i pałkami. Student doznał wylewu krwi do mózgu, zapadł w śpiączkę i 10 lipca zmarł.

Demonstracje w Eskisehir odbywały się na fali protestów przeciwko budowie w rejonie stambulskiego parku Gezi centrum handlowego i meczetu, co wymagało wycinki drzew. Szybko przerodziły się w szersze demonstracje przeciwko polityce Erdogana.

Sprawa zabójstwa Korkmaza to jedno z niewielu postępowań sądowych przeciwko tureckim siłom bezpieczeństwa po protestach z czerwca 2013 roku, które rozpoczęły się w Stambule, a następnie rozszerzyły się na cały kraj. Według stowarzyszenia tureckich lekarzy podczas demonstracji zginęło sześć osób, a ponad 8 tys. zostało rannych. Zatrzymano kilka tysięcy ludzi.

Pierwszy duży proces demonstrantów, których Erdogan nazywa wandalami, ma się rozpocząć wiosną w Stambule. Oskarżonych jest 255 osób.

d3qn8ll

Podziel się opinią

Share
d3qn8ll
d3qn8ll
Więcej tematów