Trwa ładowanie...
d325i9v

Turcja rozpoczyna ofensywę przeciwko Kurdom w Syrii

Tureckie oddziały zamierzają przekroczyć granicę Syrii - poinformował Bloomberg. Potwierdził to prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Celem armii będą kurdyjscy bojownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja chce zaatakować Syryjskie Siły Demokratyczne
Turcja chce zaatakować Syryjskie Siły Demokratyczne (PAP, Fot: ANDREW GOEDL)
d325i9v

We wtorek Turcja ogłosiła zakończenie przygotowań do działań wojennych na północnym wschodzie Syrii. Chce uderzyć w Syryjskie Siły Demokratyczne, którą tworzą Kurdowie. Władze Turcji uważają je za zagrożenie.

Do tej pory siły kurdyjskie były wspierane przez USA. Ale w ostatnich dniach wiele się zmieniło. Donald Trump zapowiedział wycofanie wojsk USA z sektorów przy granicy tureckiej w północnej Syrii.

Jednocześnie prezydent USA zagroził "całkowitym zniszczeniem" tureckiej gospodarki, jeśli ten kraj posunie się za daleko w kwestii Syrii.

d325i9v

"Turcy muszą, wraz z Europą, zająć się pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego i ich rodzin. USA zrobiły dużo więcej, niż ktokolwiek mógłby oczekiwać, włącznie z przejęciem 100 proc. (terenu - przyp. red.) kalifatu ISIS. Przyszedł czas na innych w regionie, niektórych bardzo bogatych, by bronić własnego terytorium" - dodał we wpisie na Twitterze.

Trump uzasadniał decyzję o wycofaniu wojsk m.in. zbyt dużymi nakładami finansowymi, które muszą w związku z tym ponosić USA.

Neumann rezygnuje z funkcji szefa klubu PO-KO. Czarzasty: dziwna decyzja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d325i9v

Podziel się opinią

Share
d325i9v
d325i9v