ycipk-4isb9w

Turcja rozpoczyna ofensywę przeciwko Kurdom w Syrii

Tureckie oddziały zamierzają przekroczyć granicę Syrii - poinformował Bloomberg. Potwierdził to prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Celem armii będą kurdyjscy bojownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja chce zaatakować Syryjskie Siły Demokratyczne
Turcja chce zaatakować Syryjskie Siły Demokratyczne (PAP, Fot: ANDREW GOEDL)
ycipk-4isb9w

We wtorek Turcja ogłosiła zakończenie przygotowań do działań wojennych na północnym wschodzie Syrii. Chce uderzyć w Syryjskie Siły Demokratyczne, którą tworzą Kurdowie. Władze Turcji uważają je za zagrożenie.

Do tej pory siły kurdyjskie były wspierane przez USA. Ale w ostatnich dniach wiele się zmieniło. Donald Trump zapowiedział wycofanie wojsk USA z sektorów przy granicy tureckiej w północnej Syrii.

Jednocześnie prezydent USA zagroził "całkowitym zniszczeniem" tureckiej gospodarki, jeśli ten kraj posunie się za daleko w kwestii Syrii.

ycipk-4isb9w

"Turcy muszą, wraz z Europą, zająć się pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego i ich rodzin. USA zrobiły dużo więcej, niż ktokolwiek mógłby oczekiwać, włącznie z przejęciem 100 proc. (terenu - przyp. red.) kalifatu ISIS. Przyszedł czas na innych w regionie, niektórych bardzo bogatych, by bronić własnego terytorium" - dodał we wpisie na Twitterze.

Trump uzasadniał decyzję o wycofaniu wojsk m.in. zbyt dużymi nakładami finansowymi, które muszą w związku z tym ponosić USA.

ycipk-4isb9w

Neumann rezygnuje z funkcji szefa klubu PO-KO. Czarzasty: dziwna decyzja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4isb9w

ycipk-4isb9w
ycipk-4isb9w