Trwa ładowanie...

Turcja: kolejne czystki w policji - w Ankarze zwolniono setki policjantów

Tureckie władze przeprowadziły kolejne czystki w policji. W stołecznej Ankarze 470 funkcjonariuszy straciło pracę lub zostało przeniesionych na inne stanowiska - podała prywatna telewizja NTV.

Share
Turcja: kolejne czystki w policji - w Ankarze zwolniono setki policjantów
Źródło: PAP/EPA, fot: Sedat Suna
d1l7ie3

Według tureckiej prasy od końca grudnia zwolniono 2 tys. zarówno wysokich jak i niskich rangą policjantów.

W tym samym czasie rząd przeprowadzał też czystki w sądownictwie, których kolejna fala nastąpiła we wtorek wieczorem, gdy pracę straciło 96 prokuratorów i sędziów z kilku miast.

d1l7ie3

We wtorek w parlamencie w Ankarze rozpoczęła się debata na temat kontrowersyjnego projektu ustawy o reformie sądownictwa. Przewiduje ona zwiększenie wpływu rządu na nominacje sędziowskie i prokuratorskie, powiększenie składu Wysokiej Rady Sędziów i daje rządowi decydującą rolę przy mianowaniu członków Trybunału Konstytucyjnego. Wysoka Rada Sędziów uważa, że projekt jest niezgodny z konstytucją.

Działania te uważane są za odpowiedź na śledztwo w sprawie korupcji na najwyższych szczeblach władzy w Turcji i próbę zatuszowania skandalu. Premier Recep Tayyip Erdogan twierdzi zaś, że dochodzenie, które rozpoczęło się przed miesiącem wraz z aresztowaniem szeregu osób, w tym synów trzech urzędujących ministrów, to element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu.

Według mediów Erdogan chce oczyścić policję i sądy z osób lojalnych wobec ruchu islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, który przebywa w USA. Ruch Hizmet (Służba), który wcześniej był sojusznikiem premiera, ma duże wpływy w sądownictwie i policji. Premier oskarżył to ugrupowanie o stworzenie "państwa w państwie" i spiskowanie w celu destabilizacji rządu.

d1l7ie3

Podziel się opinią

Share
d1l7ie3
d1l7ie3
Więcej tematów