Trwa ładowanie...
dacsa9w

Turcja, Finlandia, Izrael i Rumunia w finale Eurowizji 2009

Artyści z 10 krajów, m.in. z Turcji, Finlandii, Izraela i Rumunii, wywalczyli sobie w Moskwie podczas pierwszego koncertu półfinałowego udział w tegorocznym finale 54. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Share
Turcja, Finlandia, Izrael i Rumunia w finale Eurowizji 2009
Źródło: AFP, Fot: DMITRY KOSTYUKOV
dacsa9w

Do finału zakwalifikowali się: Hadise z Turcji, Malena Ernman ze Szwecji, Noa i Mira Awad z Izraela, Flor-de-lis z Portugalii, Chiara z Malty, Waldo's People z Finlandii, Regina z Bośni i Hercegowiny, Elena z Rumunii, Inga i Anush z Armenii i Yohanna z Islandii.

Podczas koncertu widzowie usłyszeli także piosenki wokalistów z Belgii, Andory, Czech, Czarnogóry, Bułgarii, Szwajcarii, Macedonii i Białorusi.

Drugi koncert półfinałowy odbędzie się w czwartek. Wystąpi w nim 19 uczestników, w tym polska reprezentantka Lidia Kopania.

dacsa9w

Spośród uczestników półfinałów widzowie z każdego kraju biorącego udział w konkursie Eurowizji wybierają za pośrednictwem SMS-ów i telefonicznie dziewięciu, którzy wejdą do finału. Dodatkowo z każdego półfinału swojego faworyta, przyznając mu tzw. "dziką kartę", wybiera specjalnie powołane jury.

Miejsce w sobotnim finale w Moskwie mają już zapewnione: zeszłoroczny zwycięzca - Rosja, a także członkowie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - organizatora konkursu: Niemcy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania.

W trakcie sobotniego koncertu z udziałem 25 finalistów zwycięzcę wybiorą widzowie wspólnie z jurorami z wszystkich krajów członkowskich. Taki system ma zredukować skutki politycznego głosowania, w którym sprzyjające sobie państwa nagradzały punktami reprezentantów swoich politycznych sojuszników.

dacsa9w

Podziel się opinią

Share
dacsa9w
dacsa9w
Więcej tematów