ycipk-9ilxmz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tsunami o prędkości 250 km na sekundę szaleją na Słońcu

Naukowcy amerykańscy przekonali się, że gigantyczne tsunami rzeczywiście buszują na powierzchni Słońca. Pierwszy raz o istnieniu "słonecznych tsunami" specjaliści poinformowali już w 1997 roku, jednak wtedy uznali je za złudzenie optyczne. I oto teraz informacje ze składającego się z dwóch kosmicznych sond amerykańskiego Obserwatorium Oddziaływań Słońce-Ziemia (STEREO) potwierdziły istnienie tych niesamowitych fal rozżarzonej plazmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tsunami o prędkości 250 km na sekundę szaleją na Słońcu
(Jupiterimages)
ycipk-9ilxmz

Jedna z takich fal wzniosła się nad Słońcem na wysokość, przewyższającą średnicę Ziemi, i z ogromną prędkością przesunęła się po jego powierzchni. Amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA udało się nawet zmontować krótki film z obrazów przekazanych przez STEREO. - Teraz wiemy, że słoneczne tsunami rzeczywiście istnieją - powiedział jeden z naukowców laboratorium fizyki Słońca w Greenbelt (stan Maryland).

Powstanie tsunami sondy STEREO zarejestrowały w lutym ubiegłego roku, kiedy nieoczekiwanie wybuchła plama słoneczna. Wybuch spowodował powstanie nad Słońcem gigantycznej chmury gazu o wadze wielu miliardów ton, zaś po powierzchni naszej najbliższej gwiazdy w różne strony pomknęły ogromne tsunami, przypominające koła jakie powstają na powierzchni jeziora po wrzuceniu do niego kamienia. Sondy rejestrowały fale z dwóch różnych pozycji, co umożliwiło uzyskanie unikalnego obrazu.

W 1997 roku, kiedy pojawiły się pierwsze przypuszczenia o tsunami, obserwacje prowadzono tylko z jednej sondy kosmicznej SOHO. Wtedy naukowcy uznali, że obserwowali nie realne fale rozżarzonej plazmy, lecz jakby cień wyrzuconej przez wybuch masy.

ycipk-9ilxmz

Jedna z zarejestrowanych teraz fal miała wysokość około 100 tysięcy kilometrów i pędziła z prędkością ok. 250 kilometrów na sekundę. Według szacunków, jej energia była równoważna energii powstałej przy wybuchu 2400 megaton. Zdaniem naukowców, słoneczne tsunami nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi, ale ich badanie jest konieczne. Można je bowiem wykorzystać do diagnozowania warunków istniejących na Słońcu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-9ilxmz

ycipk-9ilxmz
ycipk-9ilxmz