ŚwiatTrzygodzinna bitwa GROM-u z talibami. Zabili 20 bojowników

Trzygodzinna bitwa GROM-u z talibami. Zabili 20 bojowników

Żołnierze GROM-u stoczyli trzygodzinną bitwę z czterokrotnie liczniejszymi siłami talibów w prowincji Ghazni w Afganistanie. Zabili 20 napastników, a 14 ranili. Lekko ranni zostali dwaj Polacy - pisze dziennik "Polska The Times".

Trzygodzinna bitwa GROM-u z talibami. Zabili 20 bojowników
Źródło zdjęć: © grom.wp.mil.pl

Starcie miało miejsce 26 lipca, ale opinia publiczna dowiedziała się o nim dopiero w ostatni weekend - poinformowała o nim stacja TVN24 powołując się na źródła zbliżone do wojska. Była to najkrwawsza bitwa polskich żołnierzy w Afganistanie.

GROM-owcy zostali zaatakowani, gdy byli na patrolu z udziałem jednostki powietrzno-szturmowej z polskiego kontyngentu w Afganistanie. Talibscy bojownicy okrążyli Polaków, a wymiana ognia trwała trzy godziny. Ostatecznie zginęło 20 napastników, w tym ich dowódca; 14 zostało rannych. Lekkie obrażenia odniosło dwóch polskich komandosów.

"Polska The Times" pisze, że sukcesy bojowe naszych sił specjalnych to efekt świetnego wyszkolenia i wielkiego profesjonalizmu, wielokrotnie podziwianego przez amerykańskich wojskowych.

"GROM potrzebuje Ameryki"

Cytowany przez dziennik gen. Roman Polko wskazuje, że afgańska operacja dowodzona jest przez NATO, a nie same USA, dlatego Amerykanie nie mogą przekazywać wszystkich posiadanych danych wywiadowczych ze względu na na zbyt wiele zaangażowanych stron.

Dlatego zdaniem byłego dowódcy GROM-u misja w Iraku była dla polskich jednostek lepsza, ponieważ była bardziej bezpieczna, a działania pod bezpośrednim dowództwem USA były skuteczniejsze. - Krótko mówiąc, GROM potrzebuje Ameryki, aby skutecznie działać - podkreślił gen. Polko.

Jak zaznacza "Polska The Times", bitwa polskich komandosów potwierdza trend rysujący się w Afganistanie od momentu rozpoczęcia wycofywania z tego kraju oddziałów amerykańskich - w miarę jak coraz większa liczba żołnierzy będzie opuszczać Afganistan, ataki talibów mogą się nasilać. Państwa NATO zapowiedziały wyjście z tego kraju do końca 2014 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)