Trwa ładowanie...
d2h6lrb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Trzydniowy zakaz opuszczania domów w ramach walki z ebolą

6 mln mieszkańców Sierra Leone otrzymało zakaz opuszczania miejsc zamieszkania, który obowiązuje od piątku rano do niedzieli wieczór i ma na celu przerwanie łańcucha przekazywania wirusa eboli. Zarządzenie wydał prezydent kraju Ernest Bai Koroma.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzydniowy zakaz opuszczania domów w ramach walki z ebolą
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2h6lrb

Dopuszcza się jedynie opuszczanie domów w celu uczestniczenia w obrzędach religijnych. Kilkaset osób, które - jak informuje AFP - nie chciały podporządkować się zakazowi, przekroczyło granicę z sąsiednią Gwineą.

Jest to już drugie tego rodzaju posunięcie, na jakie zdecydowały się władze Sierra Leone w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Czas ten ma być wykorzystany przez ekipy medyczne do wykrycia ewentualnych nowych przypadków zachorowań na śmiercionośnego wirusa. Szczególnie zagrożony jest obszar wokół stolicy kraju - Freetown oraz na północ od stolicy, gdzie wykryto nowe ogniska eboli.

d2h6lrb

Przy okazji prowadzona jest akcja uświadamiająca ludziom w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia i jak temu zapobiegać.

W piątek ulice Freetown były prawie puste z wyjątkiem patroli policyjnych i żołnierzy na punktach kontrolnych. Muzułmanom zezwolono na udanie się na piątkowe modły, ale wiernych w meczetach było niewielu. Zapowiedziano, że chrześcijanie będą mogli udać się do kościołów w niedzielę.

Obecna epidemia eboli rozpoczęła się w grudniu 2013 r. na południu sąsiedniej Gwinei skąd rozszerzyła się na Liberię i Sierra Leone.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tych trzech krajach Afryki Zachodniej zanotowano prawie wszystkie z 25 tys. przypadków zachorowań. Dotychczas epidemia pochłonęła ponad 10.300 ofiar śmiertelnych.

d2h6lrb

Podziel się opinią

Share

d2h6lrb

d2h6lrb
Więcej tematów