Trzy tygodnie wojny w Iraku - chronologia
Trzy pierwsze tygodnie wojny w Iraku:
09.04.2003 | aktual.: 09.04.2003 20:17
Czwartek, 20 marca: Atakiem rakietowym na budynek władz Iraku w Bagdadzie, USA rozpoczęły o godz. 3.33 czasu polskiego operację "Iracka wolność". Wieczorem zaczęła się inwazja lądowa od strony Kuwejtu. Rozpoczęcie antywojennych demonstracji na całym świecie.
Piątek, 21 marca: Oddziały aliantów obejmują kontrolę nad miastem portowym Um Kasr i strategicznym półwyspem Fau. W katastrofie śmigłowca na północy Kuwejtu giną pierwsi żołnierze sił alianckich; w ramach ofensywy "Szok i przerażenie" Bagdad jest regularnie bombardowany.
Sobota, 22 marca: Oddziały sojuszników zajmują dwa lotniska na zachodzie Iraku. Brytyjczycy rozpoczynają na południu kraju ofensywę na miasto Basra.
Wtorek, 25 marca: Silne burze piaskowe paraliżują ofensywę alianckich sił lądowych, które utknęły w okolicach Nasirii i Karbali także na skutek silnego oporu ze strony Irakijczyków. Prezydent USA George W. Bush występuje do Kongresu o przeznaczenie na wojnę 75 mld dolarów i mityguje nadzieje na szybkie zwycięstwo.
Środa, 26 marca: Co najmniej 15 cywilów ginie w wyniku eksplozji w jednej z dzielnic Bagdadu.
Piątek, 28 marca: Amerykańscy komandosi zajmują lotnisko w irackim Kurdystanie i otwierają front północny.
Niedziela, 30 marca: Pentagon zaprzecza rzekomym problemom z zaopatrzeniem. Pojawiają się zarzuty wobec ministra obrony Donalda Rumsfelda, że z przyczyn finansowych wybrał złą taktykę walki.
Poniedziałek, 31 marca: W okolicach Bagdadu mają miejsce pierwsze starcia oddziałów USA z iracką Gwardią Republikańską.
Środa, 2 kwietnia: USA rozpoczynają decydującą fazę szturmu na Bagdad. Wojska znajdują się 30 kilometrów od stolicy Iraku.
Czwartek, 3 kwietnia: Wojska amerykańskie podchodzą pod międzynarodowy port lotniczy w Bagdadzie.
Sobota, 5 kwietnia: Siły amerykańskie po raz pierwszy dokonują wypadów do centrum Bagdadu.
Niedziela, 6 kwietnia: Według źródeł amerykańskich, Bagdad zostaje całkowicie otoczony przez oddziały USA, a miasta Basra i Karbala znajdują się w rękach sił koalicji.
Poniedziałek, 7 kwietnia: żołnierze USA po raz pierwszy wtargnęli do pałaców Saddama Husajna.
Wtorek, 8 kwietnia: W wyniku amerykańskiego ostrzału ginie trzech reporterów, w tym dwóch w hotelu dla dziennikarzy "Palestine". Prezydent Bush i premier W. Brytanii Tony Blair zapowiadają, że ONZ będzie mieć do odegrania "żywotną rolę" w powojennym Iraku.
Środa, 9 kwietnia: Pod koniec trzeciego tygodnia wojny reżim Saddama Husajna traci kontrolę nad Bagdadem. Nie jest znany los samego Saddama. Na przedmieściach dochodzi do grabieży i aktów zemsty wśród Irakijczyków.(an)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa jeszcze wojna? Kto zastąpi Saddama Husajna? Jaka będzie przyszłość państwa nad Eufratem i Tygrysem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.