Trzy reprezentacje
Od lewej: Hu Jintao i Jang Zemin (PAP)
Chiński wiceprezydent Hu Jintao, który prawdopodobnie za kilka dni obejmie przywództwo w państwie, zapewnił, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) jest zdecydowana "zmodernizować socjalizm".
W przemówieniu inauguracyjnym Jiang Zemin wykluczył możliwość wprowadzenia w Chinach demokracji wielopartyjnej w stylu zachodnim. Powiedział jednak, że partia musi dostosować się do bolesnych zmian gospodarczych.
Wyłożył też sformułowaną jeszcze w 2000 r. teorię "trzech reprezentacji" - swój polityczny testament.
Zgodnie z nią KPCh przestaje być awangardą klasy robotniczej jako reprezentującej cały naród. Do jej szeregów zostają dopuszczeni "biznesmeni, intelektualiści i ludzie wolnych zawodów", czyli członkowie grup uznawanych do niedawna za "eksploatatorskie", co zamykało przed nimi drzwi partii.
"Pekinolodzy" oczekują dość zgodnie, że 59-letni Hu zostanie na zakończenie zjazdu wybrany na sekretarza generalnego KPCh i pokieruje "czwartą generacją" chińskich przywódców, po przewodniczącym Mao Zedongu, najwyższym przywódcy Deng Xiaopingu i Jiangu.
Jiang nie wspomniał ani słowem, jaki może być nowy skład kierownictwa. Świat pozna je dopiero 14 listopada, gdy nowi przywódcy zasiądą w prezydium na zakończenie zjazdu.
Zjazd obraduje w centrum Pekinu w zbudowanym w stylu stalinowskim kompleksie po zachodniej stronie Placu Tiananmen. Część placu, uroczyście udekorowanego z tej okazji, zamknięto dla osób postronnych.
W sobotę policja zatrzymała co najmniej sześć osób, które zdecydowały się na protest mimo surowych środków bezpieczeństwa i - każda oddzielnie - próbowały rozrzucać bądź rozdawać ulotki.