PolskaTrzy ofiary czadu na Mazowszu

Trzy ofiary czadu na Mazowszu

Najprawdopodobniej tlenek węgla był przyczyną śmierci trzech osób pod Grójcem. Do zdarzenia doszło w domku parterowym we wsi Główczyn-Towarzystwo.

Trzy ofiary czadu na Mazowszu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Antczak

- Do zaczadzenia doszło w nocy - mówi Agnieszka Kotulek z mazowieckiej Straży Pożarnej. Na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej oraz pogotowie. Lekarz stwierdził zgon wszystkich trzech ofiar.

- Są to: 27 letni mężczyzna i jego 21-letnia dziewczyna, oraz 47 letnia matka mężczyzny - powiedziała Edyta Modlińska z grójeckiej policji. Dodała, że w pomieszczeniu, w którym spali znajdowała się kuchenka węglowa.

Dokładne przyczyny zaczadzenia są na razie nieznane. Powołany ma zostać biegły z zakresu pożarnictwa.

Od września w Polsce śmiertelnemu zaczadzeniu uległy 34 osoby.

Cichy zabójca

Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma bardzo silne własności toksyczne.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Służby alarmują:

- na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych;

- należy dokonywać okresowych przeglądów komina;

- niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia;

- należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny;

- nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach;

- należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym;

- nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Służby radzą, by zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.

Policjanci ostrzegają także przed domokrążcami, którzy oferują do sprzedaży wątpliwej jakości czujniki tlenku węgla za duże pieniądze. Warto zaopatrzyć się w taki czujnik, ale z atestem i w sklepie.

Źródło artykułu:Policja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)