Trwa ładowanie...
d2djiy2
warszawa
16-05-2005 14:45

Trzy nowe konwencje Rady Europy wyłożono do podpisu

W czasie III Szczytu Rady Europy w Warszawie wyłożono do podpisu trzy nowe europejskie konwencje: o zwalczaniu terroryzmu, o zwalczaniu handlu ludźmi oraz w sprawie zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

d2djiy2
d2djiy2

Jeśli wejdą w życie po podpisaniu przez odpowiednią liczbę państw, będą nazywane "konwencjami warszawskimi". Polska podpisała je w poniedziałek rano.

Konwencja w sprawie walki z terroryzmem łączy ochronę praw człowieka ze skutecznym zwalczaniem terroryzmu. Wskazuje ona, że niezbędne jest wyprzedzanie zjawisk, które mogą być źródłem terroryzmu - chodzi m.in. po uczenie młodego pokolenia tolerancji dla innych religii i kultur. Konwencja bardzo wyraźnie stawia też punkt ciężkości na prewencję - powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz.

d2djiy2

Wagę tej konwencji podkreślało wielu mówców zabierających głos na szczycie, m.in. szefowie dyplomacji Rosji i Hiszpanii. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos podziękował przy tym uczestnikom spotkania za wsparcie po tragicznych zamachach 11 marca 2004 roku w Madrycie.

Głównym celem konwencji o zwalczaniu terroryzmu jest współpraca państw-sygnatariuszy w przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym i ich skutkom oraz ujednolicenie prawa dotyczącego tych kwestii w krajach tej organizacji. W konwencji podkreślono też to, że w walce z terroryzmem nie można zapominać o prawach człowieka, w tym o najważniejszym - prawie do życia.

Głównymi zasadami, które wprowadza konwencja, jest uznanie za przestępstwa takich działań jak nawoływanie do ataków terrorystycznych, rekrutacja oraz szkolenie przyszłych terrorystów. Konwencja o przeciwdziałaniu terroryzmowi wprowadza ich definicję.

Według dokumentu "szkolenie" przyszłych terrorystów polega na przekazywaniu im informacji, instrukcji, dotyczących przygotowywania i przeprowadzania ataków terrorystycznych - np. produkcji ładunków wybuchowych i ich podkładania itp. "Rekrutacja" to zarówno namawianie do udziału w atakach terrorystycznych, jak i do przyłączanie się do grup, które prowadzą tego typu działania. "Nawoływanie" - według konwencji polega na publicznym prowokowaniu do działań związanych z terroryzmem.

d2djiy2

Zgodnie z konwencją państwa-sygnatariusz powinny walczyć z terroryzmem także poprzez edukację, informowanie społeczeństw o zagrożeniach i przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka (które często prowadzą do tego typu aktów). Autorzy dokumentu zwracają też uwagę na konieczność współpracy pomiędzy państwami należącymi do Rady Europy m.in. w wymianie informacji o grupach terrorystycznych, w edukacji mieszkańców na wypadek zamachów i ich ochronie.

Z kolei konwencja w sprawie zapobiegania praniu brudnych pieniędzy stawia sobie za cel zapobieganie finansowaniu ataków terrorystycznych z pieniędzy pochodzących z przestępstw (m.in. sprzedaży narkotyków, przemytu broni, prostytucji). To pierwszy dokument, którego celem jest zarówno przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy jak i wykorzystywaniu ich przez terrorystów.

Zgodnie z nią państwa-sygnatariusz mają przyjąć przepisy pozwalające m.in. na konfiskatę pieniędzy i majątku pochodzącego z działalności przestępczej.

d2djiy2

Konwencja o zwalczaniu handlu ludźmi wprowadza regulacje mające zarówno przeciwdziałać tego typu przestępczości jak i chronić prawa ofiar i świadków niezależnie od ich narodowości, rasy czy wyznawanej religii.

Dokument zawiera definicję handlu ludźmi. Obejmuje ona zarówno działania prowadzące do pozyskania ofiar - np. zmuszenie lub namówienie do wyjazdu za granicę (np. poprzez obietnicę dobrze płatnej pracy) jak i ich późniejsze zmuszanie np. do prostytucji lub pracy ponad siły bez wynagrodzenia.

Zgodnie z dokumentem, ofiarami handlu ludźmi mogą też być dzieci, czyli osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

d2djiy2

Konwencja zobowiązuje państwa-sygnatariuszy zarówno do wprowadzenia programów edukacyjnych mające za zadanie przeciwdziałać tego typu przestępczości jak i do współpracy w zakresie zwalczanie grup przestępczych zajmujących się tym procederem.

Wprowadza też szereg regulacji mający na celu ochronę praw ofiar tego typu przestępstw. Zgodnie z nią dzieci powinny mieć swoich reprezentantów-opiekunów, którzy będą chronić ich prawa m.in. w czasie przesłuchań. Dane państwo ma też podjąć wszelkie kroki konieczne do identyfikacji danych dziecka i odnalezienia jego bliskich.

Konwencja zobowiązuje też sygnatariusz do zapewnienia osobom, które padły ofiarom handlu ludźmi, opieki m.in. psychologicznej i socjalnej.

d2djiy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2djiy2
Więcej tematów