PolskaTrzy czwarte Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

Trzy czwarte Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

Niemal trzy czwarte Polaków - 74% -
pozytywnie ocenia członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej;
przeciwnego zdania jest 4% badanych - wynika z sondażu TNS
OBOP.

Dla 17% ankietowanych członkostwo Polski w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym, a 5% nie ma w tej kwestii wyrobionej opinii.

Im wyższe wykształcenie, tym większy odsetek badanych oceniających pozytywnie obecność Polski w UE. Pozytywną opinię o członkostwie we wspólnocie wyraża 89% Polaków z wykształceniem wyższym, 81% - z wykształceniem średnim; wśród respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym pozytywnie o obecności w UE wypowiada się 64%, a w grupie osób wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym - 65%.

Liczba zwolenników członkostwa w Unii zwiększa się także wraz z lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. Wśród respondentów dobrze sytuowanych materialnie 81% pozytywnie ocenia przystąpienie Polski do UE, a w grupie osób określających swój materialny status jako zły, odsetek ten wynosi 59%.

Jako coś dobrego unijne członkostwo postrzegają częściej od pozostałych uczniowie i studenci (88%), kierownicy i specjaliści (84%), prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy administracji i usług (po 80%).

Z sondażu TNS OBOP wynika również, że pozytywnie członkostwo Polski w UE oceniają najczęściej badani deklarujący poglądy lewicowe (92%) i centroprawicowe (89%).

Niemal trzy czwarte badanych (73%) uznało, że przystąpienie do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju. Zdaniem większości z nich (65%), wpływ ten okazał się korzystny; zmiany na gorsze zauważa zaś 8%. Natomiast 21% ankietowanych ocenia, że przynależność do struktur unijnych nie miała wpływu na sytuację kraju. Brak zdania na ten temat deklaruje 6% respondentów.

Jak pokazuje sondaż, 74% ankietowanych jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Według 65%, członkostwo w UE poprawiło status naszego kraju na arenie międzynarodowej; pogorszenie pozycji Polski w świecie dostrzegło 9%. Zdaniem 19% respondentów, przystąpienie do wspólnoty nie wpłynęło na pozycję Polski w świecie; 7% nie zajmuje w tej sprawie stanowiska.

Według dwóch trzecich respondentów (66%), wejście do UE nie miało wpływu na ich życie; przeciwnego zdania jest 31 proc. Co czwarty Polak (26%) ocenia, że jego życie zmieniło się na lepsze w wyniku przystąpienia do Unii, 5% badanych uważa, że doświadczyli zmian na gorsze, a 3% nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-10 września na reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia. Zrealizowano 1004 wywiady.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)