Trzecie podejście
- Chcemy, by Auditorium Maximum UJ było miejscem spotkań uczonych z całej Polski i świata. Pragniemy, aby ten nowoczesny gmach służył naszym studentom, ale także mieszkańcom miasta - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Franciszek Ziejka, kładąc w sobotę kamień węgielny pod najnowszy uniwersytecki obiekt.
28.07.2003 10:41
Na działce sąsiadującej z Collegium Paderevianum ma on stanąć już za rok. Będzie tu największa w Krakowie sala wykładowa - może pomieścić 1200 słuchaczy. Przewidziano nadto 400 miejsc w innych salach wykładowych.
Kamień węgielny poświęcił metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski. W mosiężnej tubie umieszczono akt erekcyjny, - świadectwo czasów w których żyjemy, dla przyszłych pokoleń.
Datę uroczystej inauguracji budowy wybrano tak, by upamiętnić pierwszy wykład w odnowionej Akademii Krakowskiej, który odbył się przed 603 laty - 26 lipca 1400 r.
Auditorium Maximum to kolejny obiekt, który pomoże Uniwersytetowi Jagiellońskiemu rozwiązać problemy lokalowe. Wydziały i instytuty najstarszej polskiej uczelni rozproszone są w 170 budynkach, z których 70 to zabytki.
Pomysł wzniesienia tego rodzaju obiektu dydaktycznego zrodził się pod koniec XIX w, w trzy lata po oddaniu do użytku Auditorium Novum, gdy okazało się ono za małe dla coraz większej liczby studentów. Absolwent UJ, Kazimierz Ratuld zapisał wówczas uczelni w testamencie 30 tysięcy reńskich na ten cel. Najpierw I, potem II wojna światowa pokrzyżowała jednak plany budowy.
- Dziś po raz trzeci - wierzę w to gorąco - po raz ostatni Uniwersytet przystępuje do tego przedsięwzięcia - zapewnił rektor Ziejka i złożył publiczną deklarację, będącą zobowiązaniem dla wykonawcy Hydrobudowy 6, że Collegium Maximum zostanie otwarte już za rok. Inwestycja kosztować będzie Uniwersytet 30 mln zł.
Będzie służyć nie tylko studentom. Władze UJ chcą udostępniać pomieszczenia Auditorium Maximum na międzynarodowe kongresy. Twierdzą, że w tej chwili wiele z nich omija Kraków, właśnie z powodu braku tak dużej sali w centrum miasta. Uniwersytet zamierza tu także uruchomić Wszechnicę Jagiellońską dla uczniów najstarszych klas licealnych i wszystkich zainteresowanych nauką mieszkańców Krakowa.
Na działce przy Krupniczej planowane są w przyszłości także kolejne obiekty - Paderevianum II i dom akademicki.
KaK