Trzeci jubileusz projektu "Poza Ciszą i Ciemnością"
7 października 2011 r. w kinie Muranów odbędzie się trzeci jubileusz projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jej celem jest udostępnianie wydarzeń kulturalnych osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Podczas uroczystości zostanie wyświetlony film „Ludzie Boga” z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących. Film jest będzie 22. obrazem przygotowanym przez Fundację i jej partnerów z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych sensorycznie.
30.09.2011 11:25
Opracowania powstały dzięki współpracy Fundacji z firmą Gutek Film. Wstęp jest bezpłatny za okazaniem wcześniej zarezerwowanych u organizatora zaproszeń.
Niewidomi i niesłyszący, odwiedzający warszawskie kina, teatry i muzea – to jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Dzięki projektowi „Poza Ciszą i Ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” wydarzenia z audiodeskrypcją i napisami od trzech lat są stałym elementem na mapie kulturalnej Warszawy.
Od 2009 roku w projektem „Poza Ciszą i Ciemnością” współpracują również teatry. Pierwszą sceną, która wprowadziła dodatkowe ścieżki dla niewidomych i niesłyszących do swoich przedstawień był Teatr Narodowy w Warszawie. Do tej pory przystosowano tam 10 spektakli. Później włączyły się inne sceny (Rampa na Targówku, Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), także poza granicami stolicy, m.in. Teatr Nowy w Poznaniu. Do końca 2011 roku zaadaptowano 15 przedstawień.
W grudniu 2010 roku pierwsze grupy niepełnosprawnych sensorycznie miały szansę zwiedzić znaczną część ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego dzięki specjalnym opracowaniom.
Rok 2011 przyniósł kolejne spektakle z audiodeskrypcją i napisami, m.in. w Teatrze Kamienica oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Późną jesienią również sale Zamku Królewskiego będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Wszystkie wydarzenia w projekcie "Poza Ciszą i Ciemnością" wspierało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.