Trzech młodych polskich naukowców pojedzie do Sztokholmu
Trzech młodych naukowców będzie
reprezentowało Polskę na Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii
Europejskiej 2006, który we wrześniu odbędzie się w Szwecji.
Wyniki polskich eliminacji konkursu ogłoszono na Wydziale
Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
13.01.2006 | aktual.: 13.01.2006 17:04
Jury pod przewodnictwem prof. Jana Madeya przyznało dziewięć nagród, ale ze względu na ograniczenia regulaminowe Polskę w Sztokholmie będą reprezentować trzy prace - z matematyki, fizyki i chemii. Ich autorami są: licealista z Wrocławia Michał Marcinkowski, student Akademii Medycznej w Warszawie Maciej Partycki oraz licealista z Rzeszowa Tomasz Wdowik.
Poziom prac prezentowanych w finale konkursu był bardzo wysoki. Jury jest przekonane, że projekty, które będą reprezentowały Polskę w Sztokholmie, mają szansę na to, żeby dobrze wypaść - powiedział prof. Jan Madey.
Jedna z nagrodzonych prac, która będzie reprezentować Polskę w Sztokholmie, dotyczy syntezy związku z grupy beta-adrenolityków. Związek ten może być pomocny w zwalczaniu m.in. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, łagodzenia stresów i objawów abstynencji alkoholowej czy głodu narkotycznego - wyjaśnił autor pracy Tomasz Wdowik, uczeń III kl. IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie.
W europejskich finałach Polskę będzie reprezentować także praca Michała Marcinkowskiego z III kl. III LO im. A.Mickiewicza we Wrocławiu, dotycząca geometrii trójkąta, oraz Macieja Partyckiego (student I roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie), który rozważał zależność między położeniem masztu obrotowego a wydajnością grota.
Trzy drugie nagrody przyznano: Kamilowi Kozińskiemu (studentowi I roku biotechnologii SGGW), Marcie Piotrowskiej (studentce I roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz autorkom wspólnej pracy - Annie Rydzik z Uniwersytetu Warszawskiego i Katarzynie Zielińskiej ze stołecznej Akademii Medycznej.
Trzecimi nagrodami jury wyróżniło studenta I roku biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim Jana Żylicza oraz licealistów: Michała Turskiego z Lublina i Pawła Cypryna z Bytomia.
W finałach polskich eliminacji zaprezentowano 15 prac autorstwa 16 osób (jedna z prac ma dwóch autorów): 3 prace z biologii, 4 z chemii, 4 z ekologii, jedną z fizyki, jedną z informatyki, jedną z matematyki i jedną z nauk ekonomicznych.
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, w którym udział brać mogą także osoby z krajów nie należących do UE, jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne.
Uczestnicy muszą mieć od 14 do 20 lat; w tym roku w konkursie rywalizowali uczniowie i studenci urodzeni pomiędzy 1 września 1985 a 30 września 1992. Konkursowe prace mogą mieć maksymalnie trzech autorów. Musiały być wcześniej nagrodzone w jednym z konkursów ogólnopolskich lub polecone przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora.
Finały europejskie odbędą się w dniach 23-28 września w Sztokholmie. Polacy wezmą udział w tym konkursie po raz dwunasty. Dotąd zdobyli w nim 13 głównych nagród - 2 pierwsze, 5 drugich, 6 trzecich - oraz 3 specjalne.