PolskaTrzech młodych polskich naukowców pojedzie do Sztokholmu

Trzech młodych polskich naukowców pojedzie do Sztokholmu

Trzech młodych naukowców będzie
reprezentowało Polskę na Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii
Europejskiej 2006, który we wrześniu odbędzie się w Szwecji.
Wyniki polskich eliminacji konkursu ogłoszono na Wydziale
Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jury pod przewodnictwem prof. Jana Madeya przyznało dziewięć nagród, ale ze względu na ograniczenia regulaminowe Polskę w Sztokholmie będą reprezentować trzy prace - z matematyki, fizyki i chemii. Ich autorami są: licealista z Wrocławia Michał Marcinkowski, student Akademii Medycznej w Warszawie Maciej Partycki oraz licealista z Rzeszowa Tomasz Wdowik.

Poziom prac prezentowanych w finale konkursu był bardzo wysoki. Jury jest przekonane, że projekty, które będą reprezentowały Polskę w Sztokholmie, mają szansę na to, żeby dobrze wypaść - powiedział prof. Jan Madey.

Jedna z nagrodzonych prac, która będzie reprezentować Polskę w Sztokholmie, dotyczy syntezy związku z grupy beta-adrenolityków. Związek ten może być pomocny w zwalczaniu m.in. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, łagodzenia stresów i objawów abstynencji alkoholowej czy głodu narkotycznego - wyjaśnił autor pracy Tomasz Wdowik, uczeń III kl. IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie.

W europejskich finałach Polskę będzie reprezentować także praca Michała Marcinkowskiego z III kl. III LO im. A.Mickiewicza we Wrocławiu, dotycząca geometrii trójkąta, oraz Macieja Partyckiego (student I roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie), który rozważał zależność między położeniem masztu obrotowego a wydajnością grota.

Trzy drugie nagrody przyznano: Kamilowi Kozińskiemu (studentowi I roku biotechnologii SGGW), Marcie Piotrowskiej (studentce I roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz autorkom wspólnej pracy - Annie Rydzik z Uniwersytetu Warszawskiego i Katarzynie Zielińskiej ze stołecznej Akademii Medycznej.

Trzecimi nagrodami jury wyróżniło studenta I roku biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim Jana Żylicza oraz licealistów: Michała Turskiego z Lublina i Pawła Cypryna z Bytomia.

W finałach polskich eliminacji zaprezentowano 15 prac autorstwa 16 osób (jedna z prac ma dwóch autorów): 3 prace z biologii, 4 z chemii, 4 z ekologii, jedną z fizyki, jedną z informatyki, jedną z matematyki i jedną z nauk ekonomicznych.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, w którym udział brać mogą także osoby z krajów nie należących do UE, jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne.

Uczestnicy muszą mieć od 14 do 20 lat; w tym roku w konkursie rywalizowali uczniowie i studenci urodzeni pomiędzy 1 września 1985 a 30 września 1992. Konkursowe prace mogą mieć maksymalnie trzech autorów. Musiały być wcześniej nagrodzone w jednym z konkursów ogólnopolskich lub polecone przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora.

Finały europejskie odbędą się w dniach 23-28 września w Sztokholmie. Polacy wezmą udział w tym konkursie po raz dwunasty. Dotąd zdobyli w nim 13 głównych nagród - 2 pierwsze, 5 drugich, 6 trzecich - oraz 3 specjalne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)