Trwa ładowanie...
d39pxa8
konkurs
25-07-2005 12:25

Trzech chętnych na szefowanie IPN

Są już trzy zgłoszenia w ponownym konkursie
na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - na razie nie poinformowano, od kogo one pochodzą. Termin zgłoszeń kandydatów upływa 31 lipca. Nowego prezesa będzie już wybierał Sejm wybrany we wrześniowych wyborach.

d39pxa8
d39pxa8

Przewodniczący przeprowadzającego konkurs kolegium IPN Sławomir Radoń poinformował, że koperty z ofertami zostaną otwarte 16 sierpnia. Wtedy znane będą wszystkie nazwiska startujących w konkursie - chyba że zainteresowani sami to wcześniej ogłoszą.

Radoń powiedział, że najpierw będzie sprawdzane, czy kandydaci spełniają wymogi formalne. Zgodnie z ustawą o IPN, na prezesa nie może być powołana osoba, która była pracownikiem lub tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL; nie może być też nim osoba, co do której w archiwach są informacje o jej możliwych związkach ze służbami specjalnymi PRL.

Według Radonia, w drugiej połowie września odbędą się publiczne przesłuchania tych, którzy przejdą przez sprawdzenia, po czym kolegium zdecyduje, czy i kogo przedstawić Sejmowi jako formalnego kandydata na prezesa.

Chęć startu w konkursie ogłosił już Bogdan Borusewicz, opozycjonista z czasów PRL i działacz NSZZ "Solidarność". Możliwości ubiegania się o fotel prezesa nie wykluczali wcześniej m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz szef krakowskiego IPN Janusz Kurtyka.

d39pxa8

18 maja kolegium IPN nie zdecydowało się na poparcie żadnego z dwóch kandydatów startujących w poprzednim konkursie - ani dotychczasowego prezesa Leona Kieresa, ani Leszka Bullera - i rozpisało nowy konkurs. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się wyłonić jednego kandydata - podkreślił w poniedziałek Radoń.

30 czerwca formalnie wygasła 5-letnia kadencja Kieresa jako prezesa Instytutu. Obecnie pełni on obowiązki prezesa do czasu objęcia funkcji przez następcę, którego wybierze już nowy Sejm.

Prezesa IPN wybiera Sejm większością trzech piątych głosów; wybór musi zaakceptować Senat. Wybór nowego prezesa może wywołać spory. Pierwszego szefa IPN wybierano przez wiele miesięcy w latach 1999- 2000.

d39pxa8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39pxa8
Więcej tematów