"Trzeba stworzyć krajowe obserwatorium polityki społecznej"
Na potrzebę stworzenia krajowego obserwatorium, monitorującego m.in. poziom ubóstwa, bezrobocia, a także strukturę wydatków na politykę społeczną wskazywała wiceminister polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Wiceminister Chłoń-Domińczak mówiła o tym na konferencji po posiedzeniu rządu, na którym dyskutowano m.in. o projekcie strategii polityki społecznej na lata 2007-2013. Zaznaczyła, że obecnie "brakuje systemowego analizowania wskaźników polityki społecznej".
Ważne jest by w ramach rządu powstał zespół, który zajmowałby się analizą danych, przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Instytut Pracy i Spraw Społecznych czy Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową - powiedziała.
W ocenie wiceminister konieczne jest także "budowanie systemu wskaźników, który pozwalałby na monitorowanie sytuacji w gminach, powiatach i województwach". Ministerstwo nie prowadzi centralnie polityki społecznej, jedynie może wspierać, budować system szkoleń, oceniać jakie szkolenia są potrzebne - powiedziała wiceminister.
W Polsce obecnie poniżej minimum egzystencji (czyli średnio za mniej niż 300 zł miesięcznie na osobę) żyje blisko 5 mln ludzi. Blisko 50 tys. jest bezdomnych i od 300 do 500 tys. ludzi zagrożonych bezdomnością.