Trybunał w Strasburgu zajmie się warszawską Paradą Równości
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję o dopuszczalności skargi, dotyczącej zakazu Parady Równości, organizowanej przez środowiska gejów i lesbijek w Warszawie w 2005 roku - poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Oznacza to, że w tej sprawie zapadnie wyrok Trybunału. 10 maja 2005 roku Fundacja Równości złożyła wniosek o zorganizowanie Parady Równości. Ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński wydał zakaz manifestacji; jako argument podawano względy bezpieczeństwa. Zakaz dotyczył także 16 kontrmanifestacji.
W związku z tym środowiska gejów i lesbijek złożyły wnioski o zorganizowanie kilku wieców; ale także w przypadku części z nich wydano zakaz "ze względów bezpieczeństwa oraz przewidywanych utrudnień w poruszaniu się".
Mimo zakazu, demonstracja zorganizowana przez środowiska gejów i lesbijek odbyła się 11 czerwca 2005 roku. Wzięło w niej udział ponad 2,5 tys. osób. Decyzja prezydenta Warszawy w sprawie zakazu Parady Równości została uchylona przez samorządowe kolegium odwoławcze oraz - w trybie nadzoru administracyjnego - przez wojewodę mazowieckiego.
Fundacja Równości oraz organizatorzy pięciu wieców związanych z Paradą Równości: Tomasz Bączkowski, Robert Biedroń, Inga Kostrzewa, Krzysztof Kliszczyński i Tomasz Szypuła złożyli 16 grudnia 2005 skargę w tej sprawie do Trybunału w Strasburgu.
Skargę przygotowali Prawnicy z Fundacji Helsińskiej. Uważają oni, że została naruszona wolność zgromadzenia się (art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności), prawo do skutecznego środka odwoławczego (art.13) oraz zakaz dyskryminacji (art. 16).