Trybunał w Strasburgu ma podjąć decyzję ws. przyjęcia skargi Alicji Tysiąc
Europejski Trybunał Praw Człowieka w
Strasburgu rozpatrzył sprawę Alicji Tysiąc przeciw
Polsce o odmowę usunięcia ciąży. Teraz w ciągu kilku miesięcy ma
zapaść decyzja, czy skarga zostanie przyjęta. Jeżeli tak się
stanie, kilka miesięcy później zapadnie wyrok.
Alicja Tysiąc, matka dwójki dzieci, cierpiała od wielu lat na poważną wadę wzroku. Kiedy w 2000 ro. zaszła w ciążę, trzej okuliści potwierdzili, że istnieje ryzyko pogorszenia tej wady. Odmówili jednak wydania zaświadczenia zalecającego usunięcie ciąży ze względów zdrowotnych.
W drugim miesiącu ciąży wzrok Alicji Tysiąc pogorszył się. Jednak lekarz ginekolog, który ją badał w kwietniu 2000 r. w szpitalu publicznym w Warszawie, stwierdził, że nie ma medycznych podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych. Kobieta urodziła swoje trzecie dziecko w listopadzie 2000 r. przez cesarskie cięcie.
Po porodzie, wskutek znacznej wady wzroku, Alicji Tysiąc przyznano pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła doniesienie do prokuratury na decyzję o odmowie usunięcia ciąży. Prokuratura umorzyła postępowanie, gdyż uznała, że nie ma bezpośredniego związku między decyzją ginekologa a pogorszeniem wzroku kobiety.
W ocenie Alicji Tysiąc, odmowa usunięcia ciąży w jej przypadku była naruszeniem art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (prawo do poszanowania życia prywatnego) oraz art. 3 (zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania). Tysiąc uważa też, że była dyskryminowana ze względu na płeć i niepełnosprawność.
Do Trybunału w Strasburgu wpłynęły w tej sprawie trzy opinie tzw. przyjaciół sądu (amicus curiae): wspólna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z Warszawy, organizacji katolickich zrzeszonych w Forum Kobiet Polskich z Gdańska oraz feministycznej organizacji Center for Reproductive Law and Policy z Nowego Jorku. Status przyjaciela sądu umożliwia przedstawienie w sądzie opinii w sprawie, gdy nie jest się uczestnikiem postępowania.