Trybunał rozszerzył prawa gejów do adopcji dzieci
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować.
Obowiązujący dotychczas zakaz tego rodzaju adopcji narusza zasadę równego traktowania - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Partnerzy będący gejami i lesbijkami też muszą mieć w takich przypadkach możliwość adopcji - czytamy w uzasadnieniu wyroku.
Dotychczas możliwe było jedynie adoptowanie rodzonego dziecka partnera.
Przewodniczący składu orzekającego Ferdinand Kirchhof powiedział, że adopcja i przez drugiego partnera będzie służyć dobru dziecka, wpływając pozytywnie na jego psychiczny rozwój. Rozwiązanie takie poprawi ponadto sytuację prawną dziecka, które będzie mogło skorzystać z prawa do opieki i dziedziczenia.
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku lekarki z Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej partnerka adoptowała w 2004 roku dziewczynkę z Bułgarii. 13-letnia obecnie dziewczynka mieszka razem z obiema kobietami. Sąd odrzucił wcześniej wniosek lekarki o adopcję dziecka partnerki.
Sędziowie w Karlsruhe postanowili, że taka adopcja dla osób w związkach partnerskich będzie możliwa od zaraz.
Przewodnicząca klubu parlamentarnego Zielonych w Bundestagu Renate Kuenast powiedziała, że decyzja trybunału jest "zwycięstwem dzieci". Jak podkreśliła, sędziowie po raz kolejny przywołali do porządku rząd Angeli Merkel, który "ignoruje potrzeby niemieckich rodzin". - Rodzina jest tam, gdzie dorośli biorą odpowiedzialność (za dzieci), wszystko jedno, czy jest to rodzina hetero czy homo - powiedziała Kuenast.
Jednopłciowe związki partnerskie zalegalizowano w Niemczech w 2001 roku. Od tego czasu pary jednopłciowe wywalczyły sobie wiele przywilejów, m.in. prawo do dziedziczenia. Nie mogą natomiast wspólnie rozliczać podatków i nie mają prawa jako związek partnerski do adopcji dzieci.