Trybunał na zdrowie
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o NFZ oznacza, że jej przepisy naruszały zasady określone w Konstytucji RP, to jest takie normy, których przestrzeganie należy do podstawowych obowiązków wszystkich organów państwa.
08.01.2004 08:13
Przypomnieć więc należy, że ustawa ta, głównie glosami SLD–UP oraz PSL i przy aplauzie Prezydenta RP, wprowadzana była pod hasłem przywrócenia godności pacjentom. Za taką krainą szczęśliwości oddali głosy posłowie z SLD – 179 ; Samoobrony – 34; PSL –27; UP-15; niezależni – 7; PBL-3; LPR-1; PiS-1. 17 lutego 2003 r. ustawę, pomimo licznych protestów, podpisał Prezydent RP.
Dla naszego zdrowia podwyższono także podatek zdrowotny, bez prawa zaliczenia go do kosztów podatkowych. Ustawa do kosza - a co z posłami i innymi Ważnymi Osobami, które brały udział w tworzeniu niekonstytucyjnych zapisów? Gdy następnym razem sięgną do naszych kieszeni i praw może okażą choć trochę obawy przed kolejną własną kompromitacją, bo o troskę o obywateli apelować nawet nie warto.
A swoją drogą Strażnicy Konstytucji niejako sprezentowali twórcom naszych praw, roczny bez mała termin na dokonanie niezbędnych zmian. Przykład ponownego uchwalania, a właściwie nieuchwalania zmian w przepisach o parkowaniu, nie napawa optymizmem.
Pozostaje życzyć sobie zdrowia.