Trybunał Konstytucyjny zamknął teczki księży
Piątkowe orzeczenie Trybunału
Konstytucyjnego zamykające archiwa IPN dla naukowców i
dziennikarzy oznacza wstrzymanie lustracji duchownych Kościoła
katolickiego, która była prowadzona w ramach projektu naukowego - pisze "Dziennik".
Według historyków piątkowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego zamykający archiwa IPN przed naukowcami spoza Instytutu i dziennikarzami oznacza zawieszenie badań nad historią PRL. Nie kryją oni dezaprobaty dla tej decyzji TK.
To fatalna decyzja, jestem zły. Dopóki te archiwa będą zamknięte, badania nad okresem PRL zostaną wstrzymane- ubolewa prof. Wojciech Roszkowski. Bez dostępu do tych archiwów nie da się prowadzić badań naukowych. To blokuje prace historykom, ich doktoraty i habilitacje - dodaje prof. Andrzej Friszke.
- To jawna dyskryminacja i złamanie konstytucyjnej zasady wolności badań naukowych - mówi doradca prezesa IPN dr Antoni Dudek. Powołuje się tu na 73. artykuł konstytucji, który mówi o prawie do wolności twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników. Według Dudka, ten artykuł został naruszony przez Trybunał Konstytucyjny.
Niezadowolenia z decyzji TK nie kryje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w ramach projektu badawczego opublikował książkę "Księża wobec bezpieki", a teraz pracował nad jej suplementem. Orzeczenie Trybunału to straszliwy knot prawny. Jako obywatel polski mam dostęp do akt niemieckiej Stasi na temat Kościoła w naszym kraju, a odebrano mi prawo badań akt polskich służb specjalnych PRL na ten sam temat- złości się na paradoks sytuacji. To uderzy we wszystkie badania, nie tylko kościelne, także inni naukowcy, historycy muszą zawiesić prace. (PAP)