PolskaTrybunał Konstytucyjny zajmie się sytuacją w TVP?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sytuacją w TVP?

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i
Telewizji uważa, że w sprawie sytuacji w TVP powinien wypowiedzieć
się Trybunał Konstytucyjny. Witold Kołodziejski poprosi prezydenta
Lecha Kaczyńskiego, by skierował do Trybunału odpowiednie pytanie.

07.01.2009 | aktual.: 07.01.2009 17:46

Według Kołodziejskiego to Trybunał powinien ostatecznie rozstrzygnąć, jaki jest tryb postępowania i który z aktów prawnych ma pierwszeństwo w przypadku ustalania liczebności rad nadzorczych w mediach publicznych.

- Jest to spór ustrojowy - dwie ustawy: Kodeks spółek handlowych kontra Ustawa o radiofonii i telewizji, do tego urząd konstytucyjny, jakim jest KRRiT - powiedział Kołodziejski.

- Cały problem polega na tym, że TVP nie jest zwykłą spółką prawa handlowego, ale ma charakter specjalny i jestem przekonany, że to KRRiT zawsze decyduje o tym, jaka jest liczebność rady nadzorczej w tej czy innej spółce medialnej - tak zawsze było - podkreślił przewodniczący.

Dodał, że rozstrzygnięcia tych wątpliwości miałoby dotyczyć pytanie do Trybunału. Zastrzegł, że nie wie, czy prezydent taką inicjatywę podejmie, ale KRRiT prześle do niego informację w tej sprawie z jednoczesną "prośbą o skierowanie pytania w sprawie niekonsekwencji systemowej".

Spór prawny dotyczy zmian we władzach TVP. W grudniu z zasiadania w radzie nadzorczej TVP zrezygnował jej sekretarz Janusz Niedziela. Według niego i trzech innych członków rady nadzorczej ta dymisja oznacza, że prace RN zostały zablokowane do czasu uzupełnienia jej składu przez KRRiT. Pięciu pozostałych członków rady nadzorczej przyjęło inną interpretację i mimo rezygnacji Niedzieli przyjmowało kolejne uchwały.

W efekcie już bez udziału Niedzieli zmieniono skład zarządu TVP - zawieszono dotychczasowego prezesa Andrzeja Urbańskiego i dwóch wiceprezesów: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka, odwieszono zaś Piotra Farfała i oddelegowano do pracy w zarządzie członka rady nadzorczej Tomasza Rudomino.

Zmiany w zarządzie uznał Krajowy Rejestr Sądowy. Kołodziejski zapowiada jednak, że będzie podejmował w tej sprawie "kroki prawne dlatego, że sąd rejestrowy zmienił stan faktyczny bez merytorycznego rozpatrzenia uchwał rady nadzorczej". - Czyli wpisał zmiany w zarządzie TVP, natomiast sam przyznał, że nie rozpatrzył, czy zaszły one na podstawie ważnych uchwał, czy nie - powiedział Kołodziejski.

Szef KRRiT powołuje się na statut TVP. Ten w art. 17 mówi, że rada nadzorcza spółki liczy od pięciu do dziewięciu członków, których powołuje się na wspólną trzyletnią kadencję, ale liczbę członków rady nadzorczej powoływanych przez KRRiT Krajowa Rada określa w uchwale.

Opierając się na tym przepisie statutu 24 kwietnia 2006 r. Krajowa Rada podjęła uchwałę, w której określiła, że w poczet dziewięcioosobowego składu rady nadzorczej TVP na kadencję 2006- 2009 wchodzi ośmiu członków wybieranych przez KRRiT. Jednego członka wskazał minister skarbu.

Co innego mówią adwersarze Kołodziejskiego. Tomasz Rudomino - członek rady nadzorczej oddelegowany na trzy miesiące do zarządu TVP - argumentował w grudniu, że o tym, ilu członków powinna liczyć rada nadzorcza TVP, decyduje tylko i wyłącznie Ustawa o radiofonii i telewizji, a nie statut.

- W przypadku rady nadzorczej TVP zastosowanie szczególne ma przepis artykułu 28 ustawy o radiofonii i telewizji będący lex specialis w stosunku do regulacji Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, iż rada nadzorcza liczy od pięciu do dziewięciu członków - powiedział wówczas Rudomino.

Nowy zarząd TVP zapewnia też, że sytuacja z grudnia nie jest przypadkiem odosobnionym. Rudomino oświadczył, że zgodnie z protokołami, podobnie jak Farfała - przy niepełnym składzie rady nadzorczej - wybrano wcześniej dwóch członków zarządu, w tym prezesa TVP Andrzej Urbańskiego.

Innego zdania jest Kołodziejski. Według niego przed rezygnacją Niedzieli w TVP "przynajmniej w tej kadencji rady nadzorczej nie było sytuacji w której rada podejmowałaby jakiekolwiek decyzje w niepełnym składzie". Kołodziejski powiedział, że poprosił radę nadzorczą TVP o podanie przykładów takich uchwał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)