Trwa ładowanie...
d3y50mb

Trybunał Konstytucyjny: wtorkowa rozprawa ws. kadencji RPO odwołana. Znany jest powód

Wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich została odwołana. Powodem jest choroba jednego z sędziów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał Konstytucyjny odwołał wtorkową rozprawę ws. kadencji RPO  ze względu na chorobę sędziego
Trybunał Konstytucyjny odwołał wtorkową rozprawę ws. kadencji RPO ze względu na chorobę sędziego (East News, Fot: Aleksandra Szmigiel)
d3y50mb

We wtorek 20 października o godzinie 13:00 Trybunał Konstytucyjny miał zająć się pełnieniem funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji. Jak informuje PAP, rozprawa została jednak odwołana ze względu na chorobę jednego z sędziów, niezwiązaną z COVID-19.

Do sprawy wyznaczony jest skład pięciorga sędziów TK. Przewodniczącą składu jest prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Stanisław Piotrowicz, zaś oprócz nich w składzie są sędziowie: Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych.

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.

d3y50mb

Szpital na Stadionie Narodowym? Karczewski: To nie będzie szpital polowy

Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę. Sprawa dotyczyła przedłużenia kadencji RPO

Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności de facto ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP wynosi 5 lat. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich "dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika". Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września.

d3y50mb

"Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu" - wskazywali w swym wniosku posłowie PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y50mb

Podziel się opinią

Share
d3y50mb
d3y50mb
Więcej tematów