Trwa ładowanie...

Trybunał Konstytucyjny. Rafał Wojciechowski kandydatem na sędziego

- Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - przekazała rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska. Prawnik oraz profesor jest obecnie prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Trybunał Konstytucyjny. Rafał Wojciechowski kandydatem na sędziegoŹródło: East News, fot: Jan Bielecki/East News
d377rbf
d377rbf

Rafał Wojciechowski ma zostać powołany w miejsce odchodzącej z Trybunału Konstytucyjnego Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, której kadencja upływa 5 stycznia. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem Sejmu, do jego wyboru ma dojść podczas najbliższego posiedzenia, w ostatnim dniu obrad, 20 grudnia rano.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za kandydaturą Wojciechowskiego stoi Porozumienie Jarosława Gowina. Sam wicepremier w wywiadach przyznawał, że jego frakcja zgodziła się na wcześniejszy wybór prokuratora oraz byłego posła PiS Stanisława Piotrowicza na sędziego TK w zamian za możliwość powołania kolejnego sędziego TK z własnego nadania. Taki zapis miał się pojawić także w nowej umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

Przypomnijmy: 21 listopada Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości wybrał trzech kandydatów tej partii na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W nowym składzie orzekającym znajdą się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz oraz Jakub Stelina. Listopadowe obrady Sejmu były burzliwe - wielokrotnie z ław opozycyjnych można było usłyszeć "hańba", czy "precz z komuną".

d377rbf

Prezydent Andrzej Duda ma oficjalnie powołać nowych sędziów Trybunału w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

d377rbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d377rbf
Więcej tematów