PolskaTrwają rozmowy z lekarzami w Lublinie

Trwają rozmowy z lekarzami w Lublinie

W wielu szpitalach w kraju trwają negocjacje pomiędzy lekarzami, którzy domagają się podwyżek i kierownictwem placówek. W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim lekarze porozumieli się z dyrekcją. Nie zakończyły się jeszcze rozmowy z lubelskimi lekarzami.

Trwają rozmowy z lekarzami w Lublinie
Źródło zdjęć: © PAP

Tomaszów Mazowiecki

Wiadomo już, że nie będzie ewakuacji szpitala w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie lekarze porozumieli się z dyrekcją. Otrzymają podwyżkę w wysokości 700 złotych brutto od 1 stycznia tego roku. Dyrekcja placówki zgodziła się na postulaty związane z kolejnymi podwyżkami płac, a to oznacza, że od 2009 roku lekarze w tomaszowskim szpitalu mają otrzymywać pensje w wysokości 2,5 średniej krajowej.

Lublin

Także w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie 26 lekarzy-anestezjologów z oddziału intensywnej terapii oraz z oddziału ratunkowego, podpisało porozumienie z dyrekcją w sprawie pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Lekarze zgodzili się na klauzulę opt-out i stawkę 50 złotych za godzinę dyżuru. Porozumienie zawarto na dwa miesiące.

Trwają rozmowy dyrekcji z pozostałymi lekarzami tego szpitala. Są oni zdeterminowani i zapowiadają, że będą walczyć o godne zarobki. Jednak do końca ewentualnego okresu wypowiedzenia, wszyscy będą normalnie pracować. 31 grudnia wypowiedzenia złożyli lekarze z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Sukcesem zakończyły się też rozmowy w szpitalu Jana Bożego w Lublinie. Lekarze z drugim stopniem specjalizacji wywalczyli około tysiąca złotych podwyżki. Zgodę na klauzulę opt-out, czyli pracę powyżej 48 godzin tygodniowo, podpisała większość lekarzy. Umowę zawarto na dwa miesiące.

Ustrzyki Dolne

W szpitalu w Ustrzykach Dolnych od poniedziałku ponownie uruchomione zostaną oddziały: dziecięcy i pododdział położniczo-noworodkowy. Zostały one zamknięte z powodu braku obsady lekarzy specjalistów, którzy odeszli z placówki pod koniec ubiegłego roku.

Wrocław

W akademickim szpitalu klinicznym we Wrocławiu warunki zatrudnienia negocjują jednocześnie dwa zespoły. Tylko dziś podwyżek domagali się anestezjolodzy, ortopedzi, nefrolodzy i neurolodzy. Każdy oddzielnie, bo w każdej z ponad 20 klinik są różne zasady zatrudnienia. Część lekarzy rozważa przejście na kontrakty, bądź podpisanie kontraktów tylko na dyżury. Takie negocjacje również prowadzone są indywidualnie.

Anestezjolodzy dziecięcy wywalczyli dziś stawki zbliżone do dwóch średnich krajowych. Ci sami specjaliści znieczulający dorosłych jeszcze nie doszli do porozumienia. Kolejne rozmowy w poniedziałek.

Dolnośląska Izba Lekarska chce żeby zasady zatrudnienia we wszystkich szpitalach w regionie sprawdzili kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)