Trwają protesty w szpitalach
Przez dwie godziny strajkowały pielęgniarki w szpitalu w Pińczowie (Świętokrzyskie), akcję protestacyjną przeprowadził też personel lecznicy w Sandomierzu. Wciąż trwa głodówka w Starachowicach oraz rotacyjne strajki okupacyjne we Włoszczowej i Skarżysku-Kamiennej.
Pracownicy szpitali domagają się od Sejmu zmiany przepisu Kodeksu postępowania cywilnego (kpc), dotyczącego egzekucji komorniczych w zadłużonych szpitalach. Chcą, aby komornicy nie mogli zajmować pieniędzy przeznaczonych na ich pensje. W środę Konwent Seniorów zdecydował, że Sejm na obecnym posiedzeniu nie zajmie się projektem nowelizacji kpc.
Przez dwie godziny strajkowały w czwartek pielęgniarki w Pińczowie. Protest nie objął oddziału intensywnej opieki medycznej i kardiologii. Pacjentami w tym czasie opiekowały się oddziałowe i lekarze. Pielęgniarki na znak protestu noszą czarne podkoszulki.
W Sandomierzu personel medyczny, który akurat nie pełnił dyżurów, na znak protestu zebrał się w świetlicy. Akcja zostanie powtórzona w piątek. W Opatowie związki zawodowe zdecydowały o kontynuacji pogotowia protestacyjnego. Tam także pielęgniarki noszą czarne podkoszulki.
Protestujący podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko pacjentom i nie może zagrozić ich bezpieczeństwu.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w regionie świętokrzyskim Dorota Szlufik powiedziała, że związkowcy nadal liczą na zmianę przepisu kpc. W piątek problemem ma się zająć Komisja Trójstronna - zapowiedziała.
Głodujący i okupujący szpital w Starachowicach napisali w czwartek w apelu do posłów, że nie zakończą akcji strajkowej, dopóki Sejm nie zajmie się nowelizacją art. 890 kpc. "Nie wierzymy premierowi i ministrowi zdrowia, którzy zapewniają, że wpłyną na komorników i wstrzymają zajęcia kont bankowych" - napisali.
Protesty służby zdrowia w Świętokrzyskiem rozpoczęły się 27 stycznia od głodówki w szpitalu w Starachowicach. 5 lutego zaczął obowiązywać artykuł 890 kpc, który - według protestujących - pozwoli w zakładach objętych egzekucją komorniczą jedynie na trzymiesięczną wypłatę minimalnego wynagrodzenia za pracę i to wyłącznie za zezwoleniem sądu.
Od 1 lutego w świętokrzyskich szpitalach obowiązuje pogotowie protestacyjne. 7 lutego rozpoczął się okupacyjny strajk rotacyjny w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej. Od 10 lutego w regionie trwa pogotowie strajkowe ogłoszone przez "Solidarność". We wtorek okupację lecznicy rozpoczęły pielęgniarki we Włoszczowej.
Protestujący ze Starachowic w ubiegły czwartek (po dwóch tygodniach) zawiesili głodówkę, wobec zapewnień wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, że poprosi marszałka Sejmu o to, by izba zajęła się zmianą przepisu kpc. We wtorek w Starachowicach wznowiono głodówkę, którą prowadzi 16 osób. W środę 10 innych osób rozpoczęło strajk okupacyjny, w czwartek dołączyły dwie kolejne.
Od początku tygodnia kolejne szpitale w regionie przeprowadzają strajki ostrzegawcze.