Trwają prezydenckie konsultacje społeczne ws.zmiany konstytucji
- Po 20 latach obowiązywania konstytucji z 1997 r. widzimy obszary, w których można by ją zmienić - uważa wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Jak zaznaczył, konstytucja była przyjmowana zanim Polska stała się członkiem UE i NATO, dlatego są obszary, w których można by ją zmienić.
02.12.2017 05:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minister Mucha wziął udział spotkaniu dyskusyjnym pt. "Wymiar sprawiedliwości według Konstytucji - jak usprawnić sądy?", które odbywa się w ramach prowadzonych przez kancelarię prezydenta konsultacji - poinformował PAP. Są one związane z inicjatywą Andrzeja Dudy, który zapowiedział na przyszły rok referendum na temat zmian w ustawie zasadniczej.
Mucha jest przekonany, że Andrzej Duda byłby w stanie sam przygotować projekt ustawy zasadniczej, ale chce ten proces budować inaczej, w oparciu o społeczne konsultacje.
Towarzysząca mu prof. Anna Młynarska-Sobaczewska z Instytutu Nauk Prawnych PAN, wskazała na konieczność zmian dotyczących wymiar sprawiedliwości. Jak wskazała ekspert, to właśnie władza sądownicza jest tą, z którą najczęściej styka się obywatel i która bardzo mocno ingeruje w sferę praw i wolności, nieraz bardzo dotkliwie. Dlatego jej zdaniem należy wprowadzić warunki, które muszą spełnić osoby sprawujące taką władzę.
- Ja, jako obywatel chciałbym dowiedzieć się więcej, jak funkcjonują sądy, chciałbym wiedzieć jakie zapadają wyroki, dlaczego zapadają te wyroki. Obecnie ta informacja jest bardzo skromna - ocenił z kolei sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann. Wskazywał, że obecnie nie dostajemy tej pełnej informacji jak funkcjonują sądy, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce i dlatego należy to zmienić.