Trwa remont w warszawskiej Zachęcie
W Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie trwa renowacja fasady budynku. Parce obejmą odtworzenie oryginalnego koloru ścian. Remont sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
13.08.2013 | aktual.: 14.08.2013 10:18
Na początku kolejnego etapu remontu, rewitalizacji zostanie poddana fasada główna galerii. Prace remontowe polegają na odtworzeniu oryginalnego koloru ścian. Odnowieniu ulegną rzeźby i detale architektoniczne zdobiące front budynku. Konserwatorzy zajmą się m.in. bogato rzeźbionym tympanonem i sztukaterią.
Remont fasady rozpoczął się w czerwcu i potrwa do października. - Fasada w nowej odsłonie z pewnością zaskoczy gości galerii nową kolorystyką, która została opracowana na podstawie przeprowadzonych badań stratygraficznych (umożliwiają one określenie podstawowego budulca, podkładów i pierwotnych kolorów warstw malarskich) - informuje kierownik działu administracji Zachęty Monika Popiołek. Koszt renowacji fasady głównej to ok. 600 000 zł - środki w całości pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marta Miś-Michalska z Zachęty powiedziała PAP: "Remont rozpoczęliśmy od elewacji zaczynając od fasady głównej. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach zostanie wyremontowana całość elewacji budynku. Prace są dość skomplikowane, ponieważ konserwator, żeby odtworzyć oryginalny kolor budynku, musiał pobrać próbki tynku dochodząc do pierwotnej warstwy. Konserwacji zostaną poddane rzeźby, elementy architektoniczne i zdobienia znajdujące się na fasadzie. Z użytku wyłączone jest tylko wejście główne. Do galerii zapraszamy przez wejście boczne - od strony południowej".
Odnowienie fasady to trzeci etap modernizacji budynku. W zeszłym roku galeria przeszła generalny remont wnętrz. Usprawniono system klimatyzacji, dzięki czemu dzieła przetrzymywane są w odpowiedniej temperaturze. Sale i korytarze dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych - zastosowano liczne platformy, podjazdy, poręcze oraz windy. Oprócz rewitalizacji fasady budynku, modernizowany jest dach galerii. - Jak widać, zakres prowadzonych prac remontowych w Zachęcie jest bardzo szeroki. A co najważniejsze, modernizacja budynku pozwoliła nam na wprowadzenie licznych udogodnień dla zwiedzających i udostępni budynek dla osób niepełnosprawnych - dodaje administrator budynku.
W trakcie prac remontowych galeria pracuje bez zakłóceń. - W czasie remontu fasady Zachęta jest otwarta bez zmian. 12 sierpnia uruchamiamy wystawę 'Czas wolny. Fotografie', a we wrześniu przed nami kolejne, oczekiwane przez publiczność ekspozycje (np. wystawa prac wielopokoleniowej grupy współczesnych artystów amerykańskich wywodzących się z różnych tradycji religijnych pt. "In God We Trust"). Wszystkich zwiedzających zapraszamy do wejścia południowego w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Justyna Markiewicz, zastępca dyrektora. Podczas remontu obowiązuje promocja - wszystkie bilety w cenie pięciu złotych.
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta została założona w 1860 roku przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Towarzystwo organizowało wystawy i nabywało dzieła sztuki w celu stworzenia narodowej kolekcji. Ale przede wszystkim udzielało pomocy młodym artystom. W 1900 roku na siedzibę galerii wybrano eklektyczny pałac wybudowany w latach 1898-1903 według projektu Stefana Szyllera. Budynek ozdobiono rzeźbionym frontonem z dedykacją ARTIBUS - Sztukom.
W historię Zachęty jest wpisany narodowy dramat - 16 grudnia 1922 roku wskutek zamachu został zamordowany pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz; zastrzelony na schodach przez Eligiusza Niewiadomskiego.
Po II wojnie światowej zbiory Zachęty zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Warszawie. Powróciły w 1989 roku do nowo przekształconej Państwowej Galerii Sztuki Zachęta. W 1965 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. We wrześniu 2003 roku , zarządzeniem Ministra Kultury RP Waldemara Dąbrowskiego, Zachęta uzyskała status Narodowej Galerii Sztuki.