Trwa ładowanie...
d28kyod

Trump wybrał szefa personelu Białego Domu

• Szefem personelu Białego Domu prezydent elekt Donald Trump mianował Reince'a Priebusa, przewodniczącego Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej • Jest to jedno z najważniejszych stanowisk we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Stanach Zjednoczonych • Głównym strategiem i czołowym doradcą został Stephen Bannon z konserwatywnego portalu Breitbart News Network
Share
Trump wybrał szefa personelu Białego Domu
Źródło: AFP, Fot: MANDEL NGAN
d28kyod

Priebus zaliczany jest do najbliższych sojuszników republikańskiego przewodniczącego (spikera) Izby Reprezentantów Paula Ryana, który krytykował wiele propozycji Trumpa. Był jednak również lojalnym zwolennikiem Trumpa i pełnił rolę swego rodzaju pośrednika między nim a Ryanem.

Priebus określił swoją nominację jako "zaszczyt". Dodał, że Trump będzie "wielkim prezydentem wszystkich Amerykanów". - Jestem wdzięczny prezydentowi- elektowi za możliwość pracy dla niego i narodu w budowie gospodarki, która pracuje dla wszystkich, zabezpieczeniu naszych granic, likwidacji Obamacare (programu ubezpieczeń zdrowotnych przeforsowanej przez Baracka Obamę - PAP) i zniszczenia radykalnego islamskiego terroryzmu - powiedział.

d28kyod

Senator Lindsey Graham z Partii Republikańskiej, pogratulowała Donaldowi Trumpowi trafnego, jej zdaniem, wyboru. - To pokazuje jak serio traktuje on zarządzanie - napisała na Twitterze polityk.

Funkcja szefa personelu Białego Domu, jest jednym z najważniejszych stanowisk we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Stanach Zjednoczonych. Kieruje on m.in. pracami urzędu Wykonawczego Prezydenta stanów Zjednoczonych, a funkcja, którą będzie pełnił Priebu jest odpowiednikiem szefa Kancelarii Prezydenta w innych krajach.

Bannon był szefem sztabu wyborczego Trumpa i na okres wyborów zrezygnował z kierowniczego stanowiska w Breitbart News. Zapewnił, że będzie współpracował z Priebusem, tak jak podczas kampanii, aby "realizować program prezydenta-elekta".

d28kyod

Według opublikowanego oświadczenia, Priebus i Bannon, razem z wiceprezydentem-elektem Mikem Pencem, któremu wcześniej Trump powierzył kierowanie procesem przejmowania władzy, mają organizować nową administrację.

- Steve i Reince są wysoko wykwalifikowanymi szefami, którzy dobrze współpracowali podczas kampanii i doprowadzili do naszego historycznego zwycięstwa. Teraz będę miał ich obu w Białym Domu, gdzie będziemy pracować aby uczynić Amerykę znowu wielką - powiedział Trump przedstawiając nominowanych.

Trump formalnie przejmie władzę od ustępującego demokratycznego prezydenta Baracka Obamy 20 stycznia.

Zobacz także: Aresztowania na protestach przeciwko Trumpowi

d28kyod

Podziel się opinią

Share
d28kyod
d28kyod
Więcej tematów