Trwa ładowanie...

Trump chwali Polskę. "Jest w tej sprawie świetna"

Atmosfera spotkania z amerykańskim prezydentem była lepsza, niż się spodziewano. Angeli Merkel nie udało się jednak rozwiązać problemów, z którymi poleciała do Waszyngtonu. Rozmawiali także o Polsce.

Share
Trump chwali Polskę. "Jest w tej sprawie świetna"Źródło: East News, fot: Associated Press
d1xfiq4

Po roboczej wizycie Angeli Merkel w amerykańskiej stolicy nie widać zbliżenia stanowisk w najważniejszych punktach spornych między Niemcami a USA. Po dwugodzinnych rozmowach w Białym Domu ani Merkel, ani Donald Trump nie mogli pochwalić się żadnymi konkretami, czy to w sprawie konfliktu handlowego i ceł na stal, czy to w sprawie umowy atomowej z Iranem. Jeśli jednak chodzi o atmosferę spotkania, to była ona zdecydowanie lepsza niż podczas pierwszej wizyty u Trumpa. W kwestii tak ważnych dla niemieckiej gospodarki amerykańskich ceł na stal i aluminium, które mogą zostać wprowadzone już 1 maja, Merkel powiedziała po rozmowach, że „wymieniliśmy zdania na ten temat, a decyzja należy do prezydenta”. Trump ponownie skarżył się zaś na deficyt w handlu z Europą, ale trudno ocenić, jaką decyzję podejmie.

Trump o Polsce

Amerykański prezydent po raz kolejny naciskał na to, aby kraje należące do Paktu Północnoatlantyckiego zwiększały swoje wydatki na obronność, tak, aby do roku 2024 osiągnęły one poziom 2 proc. PKB. – Każdy musi sprawiedliwie uiścić swoją część – mówił Trump. Amerykański prezydent chwalił przy tym Polskę, która ten poziom już osiągnęła. – Polska jest w tej sprawie świetna – mówił amerykański przywódca. Angela Merkel zapewniała, że Niemcy będą zwiększać wydatki obronne. W przyszłym roku mają one wynieść 1,3 proc. PKB. Obecnie to 1.24 proc.

Niewiadomą pozostaje także to, jak USA i Europa chcą rozwiązać spór w sprawie umowy atomowej z Iranem. Niemiecka kanclerz broniła umowy, którą Trump ostro krytykuje. Jak mówiła, porozumienie było pierwszym krokiem, który pozwolił spowolnić irański program atomowy i lepiej go nadzorować. Zaznaczyła jednak, że trzeba jeszcze sporo zrobić. Trump do 12 maja ma zdecydować, czy jego kraj wycofa się z porozumienia i nałoży na Iran nowe sankcje. Mogłoby to pogrzebać całą umowę z Teheranem. Na wspólnej konferencji prasowej amerykański prezydent nazwał Iran „morderczym reżimem”.

d1xfiq4

Wspólne spojrzenie na Rosję

Merkel wyraziła zadowolenie ze współpracy z USA w sprawie Rosji. Jak stwierdziła, istnieje duża zbieżność w niemieckim i amerykańskim spojrzeniu na konflikty w które zaangażowana jest Moskwa i na rolę Rosji w Syrii. Merkel zrezygnowała z krytyki pod adresem przyjętych przez kongres amerykańskich sankcji, których obawiają się także niemieckie firmy.

W przeciwieństwie do pierwszego spotkania obojga polityków, kiedy Trump nie chciał podać Merkel ręki i sprawiał wrażenie nieobecnego, atmosfera piątkowych rozmów była zdecydowanie lepsza. Amerykański prezydent przywitał Merkel pocałunkiem w policzek. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Trump ogłosił na Twitterze, że bardzo się cieszy na spotkanie z niemiecką kanclerz. „Jest tyle do omówienia, a mamy tak mało czasu” – pisał.

Wojciech Szymański/dpa

d1xfiq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfiq4
d1xfiq4
Więcej tematów