Trwa ładowanie...
d21vrkd

Trumna z ciałem Busha stanie na Kapitolu. Pożegnanie 41. prezydenta

Amerykanie będą mogli pożegnać byłego prezydenta USA George'a H.W. Busha. Trumna z ciałem zmarłego polityka będzie przed pogrzebem wystawiona na widok publiczny w rotundzie pod kopułą Kapitolu. Tak honorowani są najwybitniejsi Amerykanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Księgi kondolencyjne wyłożono w instytucjach w wielu miastach, m.in. w George Bush Presidential Library & Museum w College Station
Księgi kondolencyjne wyłożono w instytucjach w wielu miastach, m.in. w George Bush Presidential Library & Museum w College Station (PAP, Fot: Larry W. Smith)
d21vrkd

Powitanie trumny z ciałem 41. prezydenta USA zaplanowano na poniedziałkowe popołudnie lokalnego czasu (o godz. 23 w Polsce). Po ceremonii (dwie i pół godziny później) rotunda pod kopułą Kapitolu zostanie otwarta dla wszystkich.

Jak poinformowało biuro prasowe Kongresu, Amerykanie będą mogli składanie wyrazy szacunku byłemu przywódcy kraju do godz. 7 lokalnego czasu (czyli do godz. 13 w Polsce) w środę.

Wystawienie trumny w rotundzie, która oddziela skrzydło Izby Reprezentantów od części Senatu, to zaszczyt zarezerwowany dla najwybitniejszych postaci w USA. Do tej pory w ten sposób uhonorowano zaledwie ok. 30 osób.

d21vrkd

Uroczystości pogrzebowe potrwają kilka dni. W środę 5 grudnia zaplanowano ceremonię w katedrze w Waszyngtonie. Wieczorem tego dnia trumna zostanie wystawiona w kościele w Houston.

Środę 5 grudnia prezydent Donald Trump ogłosił dniem żałoby narodowej.

Zobacz także: Najważniejsze momenty w życiu 41. prezydenta USA

George H.W. Bush zmarł w piątek wieczorem (w sobotę nad ranem polskiego czasu) w wieku 94 lat. Był prezydentem USA w latach 1989-1993, a wcześniej wiceprezydentem za czasów Ronalda Reagana.

d21vrkd

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Debata WP na 100-lecie niepodległości

d21vrkd

Podziel się opinią

Share
d21vrkd
d21vrkd