Trwa ładowanie...
d3f66ny
21-03-2005 04:20

Trudny finisz przekształceń przedsiębiorstw państwowych

Kilkaset przedsiębiorstw państwowych pozostających pod nadzorem wojewodów w ciągu 21 miesięcy ma zniknąć z mapy gospodarczej - pisze "Gazeta Prawna".

d3f66ny
d3f66ny

W kwietniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która przyjmie datę 31 grudnia 2006 roku jako granicę dla ich funkcjonowania w obecnym kształcie. Te firmy, których nie da się do tego czasu sprzedać, trafią do "prywatyzacyjnej poczekalni" - zostaną skomercjalizowane.

Dynamika zmian własnościowych na pierwszy rzut oka wygląda imponująco: z 2869 firm, dla których na koniec 1997 r. organem założycielskim był wojewoda, pozostało na początku 2005 r. tylko 322. Jednak finał przekształceń przebiega w mękach.

Tempo prywatyzacji bezpośredniej, dzieki której państwo przestaje być właścicielem przedsiębiorstwa, spada co roku prawie o połowę: w 2001 r. - 103 sprywatyzowane firmy, w 2002 - 45, w 2003 - zaledwie 29. Kuleje także forma prywatyzacji najbardziej dla budżetu opłacalna - sprzedaż: w 2002 r. wojewodowie sprzedali 19 przedsiębiorstw, w 2003 r. - zaledwie 9.

Co prawda w ubiegłym roku udało się zwiększyć przychody z prywatyzacji bezpośredniej do 278,3 mln zł (237,5 mln w 2003 r.), ale podobnego poziomu w obecnym i przyszłym roku raczej trudno się spodziewać, gdyż w portfelach wojewodów pozostały firmy ubogie, o zagmatwanej sytuacji prawnej.

Wojewodowie mimo to chcą przyspieszenia. Na przykład Wielkopolska ma zamiar zakończyć jeszcze w tym roku prywatyzację 8 przedsiębiorstw, w roku przyszłym - aż 14. Jednak plany to jedno, a rzeczywistość - drugie.(PAP)

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj