PolskaTrudna ulga dla Internautów

Trudna ulga dla Internautów

Odliczenia za użytkowanie sieci miały
poprawić humory Internautom, którzy na własnej skórze odczuli
drastyczną podwyżkę cen za usługi telekomunikacyjne. Operatorzy
niechętnie idą jednak klientom na rękę - podkreśla "Słowo Polskie
Gazeta Wrocławska".

Kazimierz Beyer z Wrocławia mieszka razem z synem. Wspólnie korzystają z sieci. Niedawno dowiedziałem się, że ponieważ mieszkamy pod jednym dachem, możemy wspólnie skorzystać z odliczenia za internet- opowiada Kazimierz Beyer. W Telekomunikacji Polskiej powiedziano mi jednak, że faktury na siebie i syna nie dostanę, bo podwójna ulga przysługuje tylko małżonkom. A przecież ślubu ze swoim synem nie wezmę - denerwuje się.

Gazeta postanowiła sprawdzić, czy faktycznie rodzic i dziecko nie mogą skorzystać ze wspólnego odliczenia. Rzeczywiście nie wystawiamy wspólnych faktur, jeżeli użytkownicy internetu nie są małżeństwem- przyznaje Maria Piskier, rzeczniczka wrocławskiego oddziału Telekomunikacji Polskiej. Takie rozwiązanie jest oparte o zasady wspólnoty majątkowej.

Podobnego zdania jest Marta Pietranik z Dialogu: Jeżeli dawalibyśmy faktury na ojca i syna, to dlaczego nie dać studentom, którzy mieszkają na jednej stancji? - pyta. Okazuje się jednak, że jest wyjście z takiej sytuacji.

Rodzic z dzieckiem mogą skorzystać ze wspólnego odliczenia - wyjaśnia Małgorzata Czartoryska z wrocławskiej Izby Skarbowej. Warunek? Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych musi być podpisana nie z jedną, a z dwiema osobami. Wystarczy więc, że ojciec i syn zrobią aneks do umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i z odliczeniem nie będzie żadnego problemu. Według rzeczniczki TPSA takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w grę. - Dziwne. Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby TPSA podpisać umowę z dwiema osobami- odpowiada Małgorzata Czartoryska.

Ulga za korzystanie z Internetu została wprowadzona razem z podniesieniem VAT-u za usługi telekomunikacyjne do 22%. Jedna osoba może w rocznym zeznaniu odpisać maksymalnie 760 złotych. W przypadku dwóch osób kwota ta ulega podwojeniu. Warunkiem jest zachowanie wszystkich wszystkich faktur za Internet.

Pomimo ulg podatkowych korzystanie z sieci w Polsce jest wciąż drogie. Opłaty z tym związane pochłaniają prawie 4% naszych miesięcznych wydatków. Wśród krajów europejskich drożej jest tylko na Słowacji i w Czechach. Tymczasem wydatki Brytyjczyków na internet nie przekraczają 1 procenta, a w Norwegii czy Belgii - 0,5%. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)