Trwa ładowanie...

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" największym biegiem pamięci w Polsce

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r., w III edycji biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.

Share
"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" największym biegiem pamięci w Polsce
Źródło: Materiały prasowe
d44xq3h

Tym samym bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce.

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

d44xq3h

Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka "Lalka", który został zamordowany w 1963 roku.

W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny "Inki", Antoniego Radziwonika "Olecha", Władysława Łukasiuka "Młota", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i Józefa Franczaka "Lalka" oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

Organizator "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR.

Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja "Ratujmy Polaków Donbasu", "Biało-Czerwone ABC", czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

d44xq3h

Więcej informacji można otrzymać na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.

Wirtualna Polska objęła patronat nad tym wydarzeniem.

d44xq3h

Podziel się opinią

Share
d44xq3h
d44xq3h
Więcej tematów