Trwa ładowanie...
d1rvd6x

Trójmiejscy rowerzyści jeżdżą również zimą

Mieszkańcy Trójmiasta nie przestraszyli się kalendarzowej zimy. Mimo nieprzyjaznej pogody za oknem już ponad 80 tys. rowerzystów skorzystało z trójmiejskich tras. Najwięcej osób zanotowano w Gdańsku - ponad 70 tys., natomiast na ulicach Gdyni pojawiło się 12 tys. cyklistów.
Share
Trójmiejscy rowerzyści jeżdżą również zimą
Źródło: Fotolia, Fot: asife
d1rvd6x

Zima jest porą roku, która tradycyjnie kojarzy się ze śniegiem i nartami. Jednak coraz więcej osób przekonuje się, że pogoda nie stanowi przeszkody do jazdy na rowerze. Taki wniosek wypływa ze styczniowego liczenia cyklistów w Gdyni oraz Gdańsku.

- Im zimniej tym lepiej. Bardzo lubię jeździć na moim "jednośladzie". Śnieg mi nie przeszkadza. Mam siedzący tryb pracy, więc muszę być aktywny. Inaczej zastygłbym w domu - mówi WP napotkany rowerzysta.

Gdańscy miłośnicy dwóch kółek są liczeni za pomocą 11 specjalnych pętli indukcyjnych, umieszczonych w podłożu ścieżek. Dzięki nim wiadomo, że od pierwszego stycznia minęło je ponad 71 tys. rowerzystów. Na początku 2015 r. sześć podobnych urządzeń zostało zainstalowanych w Gdyni. Tamtejsze liczniki zarejestrowały do tej pory 12 tys. cyklistów.

d1rvd6x

Wiadomo również, które trasy cieszą się największą popularnością rowerzystów. Najwięcej osób przejechało ścieżką przy al. Zwycięstwa. Liczniki zanotowały tam już ponad 12 tys. kolarzy. Drugie miejsce zajmuje tzw. Pas nadmorski. Ścieżka ta wiedzie od Gdyni do Gdańska, tuż przy samej plaży. Przez cały styczeń zdążył już ją pokonać prawie 11 tys. osób.

Naprzeciw potrzebom osób nieposiadających własnych "jednośladów" wychodzą wypożyczalnie rowerów. Trójmiasto niestety nie posiada metropolitalnej sieci rowerowej. W każdym mieście odpowiedzialny jest za to oddzielny podmiot. W Gdańsku funkcjonuje pięć niezależnych od siebie wypożyczalni rowerów. W okresie zimowym funkcjonują tylko cztery z nich. Przed wynajęciem sprzętu, warto zatelefonować do wypożyczalni i ustalić wszystkie warunki. Może bowiem się okazać, że tego dnia punkt jest nieczynny. Wynajęcie lub zwrot sprzętu to nie jedyne problemy, które mogą napotkać trójmiejscy rowerzyści.

- Brakuje mi jednej bardzo ważnej trasy, która połączyłaby ul. Grunwaldzką z ul. Rzeczpospolitej. Jak na razie ścieżką można dojechać tylko do przystanku kolejki SKM. Poza tym jadąc już samą ul. Grunwaldzką muszę przejechać z jednej strony na drugą. Trochę to dziwne - mówi jeden z rowerzystów.

Gdańsk pokryty jest relatywnie gęstą siecią ścieżek rowerowych. Każdy amator dwóch kółek ma do dyspozycji prawie 530 kilometrów różnych tras. Niewielka część z nich powstała w efekcie wydzielenia pasa rowerowego na jezdni. Infrastrukturę o podobnej długości posiadają jedynie Warszawa i Wrocław.

d1rvd6x

Podziel się opinią

Share
d1rvd6x
d1rvd6x
Więcej tematów