Prokurator zaczął oględziny kościoła św. Katarzyny
Prokurator prowadzący śledztwo ws. pożaru
gdańskiego kościoła św. Katarzyny wraz z ekspertami z zakresu
pożarnictwa i budownictwa rozpoczął oględziny miejsca
zdarzenia.
24.05.2006 12:45
Rzecznik gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk poinformowała, że mogą one potrwać nawet kilka dni.
Zabranym podczas oględzin materiałem zajmą się biegli z zakresu pożarnictwa, którzy będą ustalać przyczynę wybuchu pożaru i źródło ognia, a dodatkowo eksperci z zakresu fizykochemii. Będą oni badać, czy nie doszło do podpalenia. Prokurator Wawryniuk nie wiedziała jak długo trzeba będzie czekać na ostateczne ustalenia biegłych.
Gdańska prokuratura okręgowa bada sprawę pod kątem artykułu 163 par. 1 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru" może trafić do więzienia na 10 lat.
Według dotychczasowych ustaleń, wybuch pożaru w gdańskim kościele pw. św. Katarzyny może mieć związek z pracami dekarskimi. Tuż po tragedii przesłuchano m.in. dwóch robotników w wieku 47 i 35 lat, którzy wykonywali przed pożarem prace na dachu świątyni. Sami zgłosili się wcześniej na policję. We wtorek w prokuraturze zeznawał także przeor kościoła św. Katarzyny.
Ogień na dachu kościoła wybuchł w poniedziałek tuż przed godziną 15. Konstrukcja zawaliła się po kilkunastu minutach.
Szczątki dachu opadły na betonowy strop, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu, co chwilę na chodnik osypywały się dachówki. Strażakom, udało się uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.
Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny Starego Miasta został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza.
Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.