RegionalneTrójmiastoNagrody dla strażaków i policjantów za gaszenie pożaru kościoła św. Katarzyny

Nagrody dla strażaków i policjantów za gaszenie pożaru kościoła św. Katarzyny

Nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy i ryciny
wręczono strażakom i policjantom, którzy przed
tygodniem brali udział w gaszeniu pożaru kościoła pw. św.
Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku.

29.05.2006 | aktual.: 31.05.2006 14:17

Wojewoda pomorski Piotr Ołowski wręczył w Gdańsku czterem policjantom, siedmiu strażakom Państwowej Straży Pożarnej i sześciu strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 1000 zł, za trud i poświęcenie, którym wykazali się oni podczas ubiegłotygodniowej akcji. Wojewoda poinformował też o pomocy z Dolnego Śląska.

Wojewoda dolnośląski poinformował mnie, że prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA, pan Krzysztof Skóra, zadeklarował chęć nieodpłatnego przekazania blachy miedzianej na pokrycie dachu spalonego kościoła św. Katarzyny. Wojewoda dolnośląski zaproponował też nieodpłatną pomoc profesorów Politechniki Wrocławskiej, ekspertów, którzy mogą pomóc w osuszaniu kościoła - powiedział Ołowski.

Podczas uroczystości wojewoda odczytał list od wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna, w którym dziękuje on służbom ratowniczym za sprawną akcję gaśniczą.

Przedstawicielom służb ratowniczych komendant wojewódzki PSP Andrzej Rószkowski przekazał także ryciny przedstawiające kościół św. Katarzyny, a specjalne dyplomy otrzymali również strażacy, nagrodzeni przez komendanta głównego PSP.

Pożar wybuchł na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku w zeszły poniedziałek przed godz. 15. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu. W ciągu kilkunastu minut konstrukcja zawaliła się. Szczątki dachu opadły na betonowy strop, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Strażakom udało się uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny gdańskiej Starówki - został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza.

Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)