RegionalneTrójmiastoNa Przeróbce i Stogach będzie czystsze powietrze

Na Przeróbce i Stogach będzie czystsze powietrze

Powietrze nad gdańską Przeróbką i Stogami będzie czystsze? Stara kotłownia zostanie zamieniona na tzw. ciepło systemowe. Warta 30 mln zł inwestycja pozwoli na zmniejszenie o 37 ton emisji pyłów i o 7 tys. ton dwutlenku węgla.

Na Przeróbce i Stogach będzie czystsze powietrze
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Budowa nowego systemu ogrzewania oraz wyłączenie starej kotłowni ma zostać wykonane do końca grudnia tego roku. Realizacja wartej prawie 30 mln zł inwestycji umożliwi przyłączenie się do miejskiej sieci grzewczej osobom, które do tej pory korzystały z pieców węglowych. Pieniądze na inwestycję pochodzą z programu "Kawka". Jego powstanie zostało wymuszone dyrektywami unijnymi, nakładającymi na kraje członkowskie obowiązek poprawy jakości powietrza.

- Poprzez likwidację kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej ograniczona zostanie emisja bardzo szkodliwych pyłów o ponad 37 ton rocznie. Jeszcze bardziej imponująco wygląda zmniejszenie emisji, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu, dwutlenku węgla - ponad 7 tysięcy ton. Te działania przełożą się bezpośrednio na komfort życia, w tym przede wszystkim zdrowie mieszkańców dzielnic Stogi i Przeróbka. To bezcenna wartość, którą z pewnością docenią wszyscy mieszkańcy Gdańska - mówi Maciej Kazienko, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.

Jakiej jakości jest powietrze na Pomorzu? W Polsce 80 proc. zanieczyszczeń pochodzi z ogrzewania indywidualnego, gdzie jako paliwo wykorzystywane jest drewno i węgiel, szczególnie ten o niskiej jakości oraz dużej zawartości siarki i popiołu. Z raportu przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku wynika, że w skali całego roku jest tylko jedno miasto przekraczające roczne normy stężenia pyłów zawieszonych - jest to oddalony od 50 km od Gdańska, Starogard. Poza nim zaobserwowano sześć innych stanowisk pomiarowych, gdzie podwyższone stężenie pyłów utrzymywało się powyżej 35 dni. Zwiększoną zawartość odnotowano w Kościerzynie, Lęborku, Wejherowie oraz trzech punktach pomiarowych na obszarze Gdańska.

W związku z prowadzonymi pracami, przewidywane są na terenie dzielnicy Przeróbka, przerwy w dostawach ciepła do około 60 budynków w terminach: od 21.10.2015 - czas trwania przerwy 72h, od 04.11.2015 - czas trwania przerwy 72h oraz od 25.11.2015 - czas trwania przerwy 72h.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)