Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Kościerzyny będą jeździć autobusami za darmo

Mieszkańcy Kościerzyny od kwietnia będą jeździć miejskimi liniami autobusowymi za darmo. Tak zdecydowała rada miejska. Uchwała czeka na akceptację wojewody. Będzie to pierwsze miasto na Pomorzu z całkowicie bezpłatną komunikacją.

Mieszkańcy Kościerzyny będą jeździć autobusami za darmoŹródło: WP.PL, fot: Michał Dzierżak
d2b2n6a
d2b2n6a

Kościerzyna jest prawie 24-tysięcznym miastem oddalonym od 58 km od Gdańska. Funkcjonują tutaj tylko trzy linie autobusowe. Bilety zaś kosztują od 1,10 zł do 2,20 zł. Dodatkowo specjalne zniżki przysługują posiadaczom tzw. Karty Dużej Rodziny. Ze wszystkich możliwych zniżek korzysta wedle szacunków ok. 70 proc. pasażerów. Wpływy do budżetu nie były na tyle duże, aby kompensować koszty.

- Każdego roku w budżecie na potrzeby komunikacji miejskiej rezerwowane jest 250 tys. zł. Z przeprowadzonych analiz wynikało, że po dołożeniu dodatkowych 50 tys. mieszkańcy i turyści będą mogli jeździć autobusami za darmo. Pytania w tej sprawie wnosili sami mieszkańcy – informuje Wirtualną Polskę Jacek Konkol, asystent burmistrza Kościerzyny.

Burmistrz miasta Michał Majewski chce poprzez wprowadzenie bezpłatnego transportu rozwiązać kwestie ulicznych korków. Głównym problemem miasta jest zwiększony ruch kołowy oraz powstające w jego efekcie zatory. Urzędnicy liczą, że mieszkańcy przesiądą się ze swoich samochodów do transportu zbiorowego. Pozwoli to na zmniejszenie natężenia ruchu oraz polepszy jakość miejskiego powietrza. Rada przegłosowała już uchwałę w tej sprawie. Teraz decyzja czeka na akceptację wojewody. Jeżeli do niej dojdzie to od 1 kwietnia komunikacja w Kościerzynie będzie całkowicie darmowa.

d2b2n6a

Podjęte przez radę miejską rozstrzygnięcia ucieszyły większość mieszkańców. Jednak w opinii części opozycyjnych radnych jest to ruch przedwczesny.

- Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej to bardzo dobry pomysł, ale dopiero w drugim etapie. Wcześniej należy rozszerzyć siatkę połączeń w mieście. Peryferyjne dzielnice nie są wcale skomunikowane z centrum. Dojazd do placówek publicznych jest mocno utrudniony. Ta część mieszkańców miasta nie skorzysta na wprowadzanych zmianach – mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Knopik, kościerska radna.

Urzędnicy z kościerskiego ratusza odpowiadają, że komunikacja będzie się rozszerzać w miarę posiadanych oszczędności. Jednak, aby sprawdzić, czy uchwała wywołała pożądane skutki należy poczekać do września lub października. Wówczas okaże się, czy mieszkańcy zmienili swoje przyzwyczajenia.

Podobną decyzję na Pomorzu podjęły tylko trzy inne rady miejskie. Mieszkańcy Goleniowa korzystają z bezpłatnej komunikacji od lipca 2014, Nowogardu od grudnia. Gdańsk wprowadził darmowe przejazdy dla bezrobotnych i nowo zatrudnionych przez pierwsze 3 miesiące 1 stycznia 2014 r.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2b2n6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b2n6a
Więcej tematów