Koncern Delphi przejął fabrykę przełączników Eaton w Gdańsku
Koncern motoryzacyjny Delphi Automotive Systems (DAS) przejął od firmy Eaton Corp. fabrykę przełączników samochodowych w Gdańsku, zatrudniającą ponad 400 osób - poinformowała PAP w czwartek Agnieszka Kempińska z DAS Polska.
05.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
_ Fabryka w Gdańsku, wcześniej Eaton Controls, weszła w skład koncernu Delphi w związku z zakupem przez Delphi od firmy Eaton Corp. w różnych krajach pięciu fabryk i trzech centrów inżynieryjnych Działu Przełączników Samochodowych o wartości 300 mln dolarów_ - powiedziała Kempińska.
Według niej transakcja, która powinna się zwrócić po roku, poszerzy ofertę Delphi, jako ważnego dostawcy komponentów do systemów elektrycznych w motoryzacji.
Fabryka w Gdańsku, wybudowana w 1997 roku, zajmuje się produkcją przełączników samochodowych dla głównych odbiorców rynku motoryzacyjnego, m.in. Forda, BMW, GM, PSA, Renault.
_ Od roku 1997 sprzedaż produktów fabryki wzrosła trzykrotnie_ - poinformowała Kempińska.
Dodała, że dążąc do zapewnienia rentownego rozwoju tej fabryki planuje się wprowadzenie kilku poważnych produktów dla Forda, GM, Jaguara i Renault.
Zakupiony Dział Przełączników zatrudnia na całym świecie około 3850 pracowników w fabrykach w Niemczech, Hiszpanii, Meksyku, Polsce i Brazylii, jak również w centrach inżynieryjnych w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech.
W Polsce Delphi zatrudnia obecnie ponad 5 tys. pracowników w sześciu zakładach produkcyjnych oraz centrum inżynieryjnym w Krakowie.
Są to: zakład wiązek elektrycznych w Jeleśni, zakład wymienników ciepła i chłodnic w Ostrowie Wielkopolskim, fabryka amortyzatorów w Krośnie, fabryka pochłaniaczy par paliwa w Błoniu pod Warszawą, zakład wytwarzający przekładnie kierownicze i półosie napędowe z system ABS w Tychach oraz fabryka przełączników w Gdańsku.
Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju ponad 150 mln dolarów.
Delphi Automotive Systems jest jednym z największych na świecie dostawców części samochodowych. W 1999 roku koncern został wydzielony ze struktury General Motors (GM) i zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku. Koncern ma obecnie ponad 180 zakładów produkcyjnych w 39 państwach świata. Zatrudnia blisko 220 tys. osób. (mak)