RegionalneTrójmiastoGdańsk stawia na ochronę środowiska. Promuje jazdę na rowerze

Gdańsk stawia na ochronę środowiska. Promuje jazdę na rowerze

Jazda na rowerze staje się w Gdańsku coraz popularniejsza. Ponad 17 tys. gdańskich uczniów bierze udział w promującej zdrowy styl życia akcji „Rowerowy maj”, a dalsze 4 tys. osób wspiera miasto w „Europejskim Wyzwaniu Rowerowym”.

Gdańsk stawia na ochronę środowiska. Promuje jazdę na rowerze
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Zasady akcji są bardzo proste. Dzieci uczestniczące w projekcie otrzymają książeczki, w których zbierać będą naklejki przyznawane im za każdy przyjazd do szkoły na rowerze. Kampania potrwa do 28 maja. Po zsumowaniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską szkołę, klasy w poszczególnych placówkach oraz konkretnych uczniów.

- Formuła kampanii przewiduje nagrody indywidualne dla najlepszych uczniów, nagrody klasowe dla najlepszej klasy w każdej ze szkół oraz nagrodę główną dla najlepszej szkoły – będzie nią budowa zadaszonego parkingu rowerowego – mówi gdański oficer rowerowy Remigiusz Kitliński.

„Rowerowy maj 2015” to już druga edycja tej akcji. W ubiegłym orku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 25 gdańskich szkół. W klasie, która wygrała 83 proc. uczniów docierało do szkoły rowerami.

- Moja córka do szkoły jeździ autobusem, ale gdy jest ładna pogoda to wyciągam z piwnicy rower i z niego korzysta. Agnieszka jest bardzo ruchliwym dzieckiem, więc pomysł ten spodobał się jej – mówi Wirtualnej Polsce Patrycja Nadolna, mama jednej z uczennic biorącej udział w akcji.

Bardzo ważnym elementem kampanii są zajęcia dydaktyczne organizowane dla uczniów. Wówczas najmłodsi uczą się zasada ruchu drogowego oraz o zaletach poruszenia się pieszo i na rowerze.

To nie jedyny program promujący jazdę na rowerze, w którym udział biorą mieszkańcy miasta. Gdańsk z powodzeniem ściga się z innymi w ramach „European Cycling Challenge 2015”. Jest to otwarty konkurs, w którym biorą udział rowerzyści z 38 europejskich miast. Zasady są bardzo proste - wygrywa metropolia, której mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów. Pod uwagę brane są tylko podróże, w których rower zastępuje inny środek transportu, czyli najczęściej podróże z domu do pracy lub szkoły, po zakupy. Obecnie stan rywalizacji jest bardzo korzystny dla Gdańska. Miasto zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem ponad 156 tys. przejechanych kilometrów. Drugie miejsce zajmuje Wrocław (121 tys.), a trzecie Warszawa (76 tys.).

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)