RegionalneTrójmiastoGdańsk da milion na odbudowę kościoła św. Katarzyny

Gdańsk da milion na odbudowę kościoła św. Katarzyny

Milion złotych z budżetu miasta Gdańska
otrzyma klasztor ojców karmelitów na prace związane z likwidacją
skutków pożaru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Uchwałę w tej
sprawie przyjęła jednomyślnie Rada Miasta Gdańska. Wciąż trwa także zbiórka społeczna.

Gdańsk da milion na odbudowę kościoła św. Katarzyny

25.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 14:24

Pieniądze mają umożliwić m.in. przeprowadzenie bieżących prac zabezpieczających oraz wykonanie podstawowej dokumentacji technicznej i konserwatorskiej. 100 tys. złotych na odbudowę kościoła przeznaczyły władze Sopotu.

Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła św. Katarzyny w porozumieniu z operatorami sieci komórkowych uruchomił w czwartek specjalny serwis sms-owy. Wysyłając wiadomość o treści: Katarzyna na numer 72022 można wesprzeć odbudowę świątyni. Koszt jednego sms-a to 2,44 zł brutto.

Na specjalnym koncie Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła zebrano 8 tysięcy 241 złotych 82 grosze. Numer konta Komitetu podany jest na stronie rel="nofollow">

Finansowe wsparcie deklaruja także okoliczne samorządy. Sopot na odbudowę kościoła przekaże 100 tysięcy złotych, tyle samo Gdynia. Samorząd Redy planuje przekazać 15 tysięcy. 200 tysięcy złotych obiecał z budżetu województwa marszałek pomorski Jan Kozłowski.

Pożar wybuchł na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku w poniedziałek tuż przed godziną 15. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu. W ciągu kilkunastu minut konstrukcja zawaliła się. Szczątki dachu opadły na betonowy strop, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Strażakom udało się uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny gdańskiej Starówki - został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza.

Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)