Trwa ładowanie...

Gdańsk chce być jak Nowy York. Będzie mieć swojego miejskiego ogrodnika

Wizjonerstwo, charakter i silna osobowość - takie cechy musi spełniać kandydat na nowy urząd. Gdański magistrat ogłosił konkurs na miejskiego ogrodnika. Jego zadaniem będzie przygotowanie kompleksowej wizji rozwoju miejskich terenów zielonych.

Gdańsk chce być jak Nowy York. Będzie mieć swojego miejskiego ogrodnikaŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d3wdesd
d3wdesd

- Idziemy za przykładami innych europejskich i polskich miast, i ogłaszamy konkurs na stanowisko miejskiego ogrodnika. Szukamy osoby, która skończy z dotychczasowym administrowaniem zielenią, a zajmie się czynieniem zieleni miejskiej przestrzenią przyjazną dla wszystkich – ludzi i zwierząt – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Co będzie należeć do obowiązków nowego urzędnika? Jego podstawowym zadaniem będzie stworzenie miejskiej strategii i długofalowego planu rozwoju terenów zielonych. Ma on podpatrywać najlepsze rozwiązania i wprowadzać je w Gdańsku.

- Miejski ogrodnik będzie organizować spotkania z mieszkańcami, przeprowadzał konsultacje dotyczące ich potrzeb i wizji terenów zielonych w ich najbliższej okolicy i wcielał je w życie. Będzie także współpracować z konserwatorem zabytków podczas tworzenia koncepcji zagospodarowania zieleni na terenach objętych ochroną konserwatorską - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta.

Jednym z zadań nowego urzędnika będzie nadzór nad miejscem i rodzajem sadzonych kwiatów. Warto przypomnieć, że miasto jeszcze przed wakacjami zaplanowało posadzenie 48 tys. nowych rośli. W większości trafiły one do Starego i Głównego Miasta. Tylko w Parku Oliwskim pojawiło się 22 tys. sadzonek. Z drugiej strony ubiegłoroczne działania Zarządu Dróg i Zieleni wzbudziły mieszane emocje. Stworzony z żywych kwiatów na Targu Drzewnym herb miasta przypominał części mieszkańców morskie potwory zamiast dumnych, gdańskich lwów.

d3wdesd

Instytucja miejskich ogrodników w zachodnioeuropejskich miastach znana jest od wielu lat. Jednym z najsłynniejszych przykładów dobrego zarządzania zielenią jest Nowy York. Tamtejsi architekci przestrzenni kilka lat temu wpadli na pomysł jak wykorzystać wielki, niezagospodarowany dach byłego magazynu. Planiści wykorzystali wolne 4 tys. metrów kwadratowych na stworzenie ogrodu. Zabytkowy dach porastają dziesiątki roślin, warzywa, owoce, zioła, które w postaci surowej lub w formie przetworów można zakupić. Zrealizowany projekt rozpoczął modę na "ekożywność z dachu". Obecnie na dachach różnych nowojorskich budynków powstają ogrody i poletka uprawne.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3wdesd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wdesd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj