Troje wcześniaków zakażonych gronkowcem
Troje wcześniaków zakażonych gronkowcem złocistym jest leczonych w szczecińskim szpitalu klinicznych w dzielnicy Pomorzany na oddziale patologii noworodków - poinformowała zastępca powiatowego inspektora
sanitarnego w tym mieście Elżbieta Król-Pakulska.
Jak dodała, rokowania są poważne, ponieważ są to dzieci o niskiej odporności i ważą jedynie po 800 gramów. Zapewniła, że w szpitalu wdrożono odpowiednie procedury stosowane w podobnych przypadkach, w tym m.in. bardziej restrykcyjne zasady higieny. Dzieci są leczone antybiotykami. Zostały też odizolowane od reszty noworodków. Opiekuje się nimi personel, który nie ma kontaktu z innymi pacjentami - dodała.
Król-Pakulska powiedziała, że zakażenie zgłoszono w piątek. Od tego czasu stan dzieci lekko się poprawił. Źródło zakażenia nie zostało jeszcze ustalone. Gronkowiec przenosi się drogą kontaktową, przez narzędzia, sprzęt lub ręce - podkreśliła. Dla bezpieczeństwa ograniczono na oddziale odwiedziny.
Gronkowiec złocisty to Gram-dodatnia bakteria występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Nosicielstwo występuje szczególnie często wśród personelu szpitalnego. Charakterystycznymi objawami zatrucia gronkowcem są: wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zapaść. Śmiertelność jest niewielka.
Szacuje się, że 10 do 50% populacji ludzi stale lub okresowo jest nosicielami tych bakterii bez wystąpienia objawów chorobowych. Gronkowiec złocisty najczęściej powoduje zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych oraz tkanek miękkich, zakażenia układowe, zakażenia lub zatrucia związane z produkcją toksyn.