Trwa ładowanie...
d1afslt
irlandia
10-10-2001 20:44

Trimble: autonomia Irlandii Płn. bliska załamania

Lider największej partii protestanckiej Irlandii Płn. - Unionistów Ulsteru - David Trimble skrytykował w środę premiera W. Brytanii Tony Blaira za utratę zainteresowania konfliktem w Ulsterze.

d1afslt
d1afslt

Pierwszy minister zgromadzenia parlamentarnego prowincji wyraził obawy w przemówieniu na zjeździe partii konserwatywnej w Blackpool, że autonomia Irlandii Płn. załamie się z powodu odmowy rozbrojenia się przez IRA. Trimble oskarżył w związku z tym Blaira o "ułaskiwanie" IRA i politycznego skrzydła tej organizacji - Sinn Fein.

Bez osobistego zaangażowania Tony Blaira nie doszłoby do podpisania wielopartyjnych porozumień z kwietnia 1998 r. (torujących drogę procesowi pokojowemu w prowincji). Nie ma co się dziwić, że ich realizację Blair pozostawił innym, ale Irlandia Płn. zeszła tym samym z jego pola widzenia - powiedział Trimble.

Zaufanie do porozumień zmalało po tym, jak ludzie zaczęli je odbierać jako jednostronne ustępstwa (ze strony unionistów opowiadających się za utrzymaniem więzów Irlandii Płn. z resztą Zjednoczonego Królestwa na rzecz republikanów, którzy chcą zjednoczonej Irlandii) - dodał.

Według Trimble'a, rządząca Partia Pracy stoi w obliczu trudnego wyzwania, jakim jest załamanie się procesu pokojowego w prowincji. (jd)

d1afslt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1afslt
Więcej tematów