Trening pomaga w ubikacji
Mięśnie jelita można skutecznie rozruszać, co zapobiegnie przewlekłym zaparciom - informuje pismo "Clinical Gastroenterology and Hepatology".
Zaparcia są częstym problemem, zwłaszcza u osób starszych. Mniej więcej w co trzecim przypadku z zaparciem mają związek mięśnie zaangażowane w sam akt wypróżnienia, które nie działają prawidłowo. Zwykle ani pacjenci, ani lekarze nie zdają sobie sprawy z tego, w czym tkwi istota problemu. Jak jednak wykazali naukowcy z University of Iowa, niesprawne mięśnie można wytrenować metodą biofeedbacku.
Podczas badań przeprowadzonych na 79 osobach dorosłych (średnia wieku 49 lat) biofeedback okazał się nieporównywalnie skuteczniejszy (niemal w 80%) zarówno od środków przeczyszczających w połączeniu z dietą bogatą w płyny i włókno roślinne (8% powodzenia), jak i od pozorowanych ćwiczeń (placebo) - skutecznych tylko w 4%.
Istotą techniki biofeedback jest zwiększoną świadomość wykonywanych czynności. Pacjentowi pomaga w tym w prowadzona do odbytu cienka sonda, rejestrująca aktywność mięśni, co pozwala pacjentowi śledzić bodźce wzrokowe lub dźwiękowe. Stosowano także sztuczne stolce, choć autorzy nie podają szczegółów.