Traktat akcesyjny z Chorwacją - 9 grudnia w Brukseli
Polska prezydencja planuje, że traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany 9 grudnia w Brukseli - poinformował rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz. Gospodarzami uroczystości będą szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz premier Donald Tusk.
- Polska prezydencja planuje, że traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany 9 grudnia w Brukseli, przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej - powiedział Niklewicz. Jak mówił, Polsce zależy na tym, aby premier Chorwacji Jadranka Kosor mogła wziąć udział w szczycie RE w charakterze obserwatora, co jest możliwe dopiero po podpisaniu traktatu akcesyjnego.
Według Niklewicza, udział szefowej rządu chorwackiego w posiedzeniu RE będzie podkreśleniem zasług, jakie Kosor ma i miała w procesie negocjacyjnym. - To w dużej mierze dzięki jej determinacji i determinacji jej gabinetu, Chorwacja zdołała zrealizować wszystkie warunki wstąpienia do Unii Europejskiej i uczyniła to w bardzo dobrym tempie, w stosunkowo krótkim czasie - powiedział rzecznik.
- To jest bardzo ważny sygnał dla Chorwatów przed referendum akcesyjnym (które odbędzie się na początku przyszłego roku), że będą już obecni przy stole, przy którym są podejmowane najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej - powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
Podpisanie traktatu przed szczytem RE - jak mówił - może także wzmocnić szanse na sprawną ratyfikację w krajach członkowskich UE tego dokumentu. - Dzięki temu, że ta uroczystość odbędzie się przy okazji Rady Europejskiej, pod traktatem akcesyjnym podpiszą się premierzy i prezydenci - mówił.
Powyższe argumenty - jak powiedział Dowgielewicz - zadecydowały o zmianie daty podpisania traktatu akcesyjnego z 19 grudnia (o której mówiono początkowo) na 9 grudnia. Jak mówił, Polsce zależało na tym, by premier Chorwacji mogła wziąć udział w posiedzeniu Rady Europejskiej jeszcze za polskiej prezydencji.
Według informacji PAP ze źródeł unijnych, na dacie 9 grudnia bardzo zależało Chorwatom. Chodzi o to, że na początku grudniu w Chorwacji odbędą się wybory parlamentarne; obecna premier "nie ma wygranej w kieszeni" i walczy o zwycięstwo. Chce - jak powiedziały źródła - wykorzystać fakt podpisania traktatu akcesyjnego i uczestnictwa w szczycie w kampanii wyborczej.
Dowgielewicz przypomniał, że Polska od początku sprawowania przewodnictwa w Radzie UE podkreślała mimo trudnych czasów "politykę otwartych drzwi". "I to będzie taki widoczny sygnał, że Unia Europejska pozostaje otwarta na kraje kandydujące" - mówił. Dodał, że tego samego dnia Rada Europejska będzie dyskutowała na temat Serbii i Czarnogóry.
Premier Donald Tusk przekazał oficjalnie projekt traktatu akcesyjnego premier Chorwacji 17 września w Zagrzebiu. Pomimo podpisania dokumentu w grudniu, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu.
Traktat Akcesyjny to dokument, który w sposób szczegółowy reguluje przystąpienie danego kraju do UE. Projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji liczy około 360 stron i był pisany przez specjalną 35-osobową grupę roboczą z udziałem wszystkich delegacji państw członkowskich.